„Poljoprivreda je jedina oblast srpske privrede, koja kontinuirano ostvaruje suficit u razmeni u poslednjoj deceniji. Takođe, ostvaruje pozitivan spoljnotrgovinski bilans sa visoko potencijalnim tržištima, kakva su Evropska unija i CEFTA zemlje. Svi smo svesni značaja poljoprivrede za našu privredu, a ne treba posebno naglašavati koliki je značaj poljoprivrede u AP Vojvodini“, rekla je ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine prof. dr Snežana Bogosavljević Bošković na šestoj redovnoj skupštini Regionalne privredne komore u Subotici.
Ministar Bogosavljević Bošković je istakla da je Ministarstvo donelo prvu dugoročnu Strategiju poljoprivrede i ruralnog razvoja, koja se odnosi na period do 2024. godine. Njom su definisani dugoročni ciljevi poljoprivrede i ruralnog razvoja koja je usklađena sa tokom našeg procesa pristupanja Evropskoj uniji i predstavlja osnovu za naše buduće pregovore u ovoj oblasti, što je prepoznato i od strane Evropske komisije.
„Zadovoljstvo mi je što mogu da kažem da je IPA Komitet usvojio naš predlog IPARD Programa, što je značajan korak u procesu akreditacije IPARD sistema Republike Srbije. Akreditacija ovog sistema značiće ne samo da su ispunjeni uslovi za korišćenje sredstava IPARD fonda od oko 175 miliona evra do 2020. godine, već da su napravljeni značajni koraci ka usklađivanju sa propisima Evropske unije u okviru pregovaračkih poglavlja 11, 12 i 13.“, naglasila je Bogosavljević Bošković.
Govoreći o poljoprivrednoj politici ministar je istakla da će se omogućiti racionalizacija mera, tako da se budžetska sredstva utroše na efektivan i transparentan način, koji će istovremeno doprineti povećanju konkurentnosti naših poljoprivrednih proizvođača i stabilnosti njihovog prihoda.
„Pripremili smo predlog budžetskih davanja za poljoprivredu, prilagođen budžetu opredeljenom za poljoprivredu u 2015. godini. Naš je cilj da se najefikasnije mere unaprede i stekne širi krug korisnika, a da se mere, koje nisu dale željene efekte, polako zamenjuju efektivnijim i efikasnijim merama politike. Nalazimo se u posebno zahtevnoj situaciji, s obzirom da je potrebno racionalizovati budžetske rashode i smanjiti budžetski deficit u narednoj godini, a istovremeno napredovati u procesu evropskih integracija, koji je veoma zahtevan i to ne samo u pogledu zakonodavnog usklađivanja, već i u pogledu finansijskih troškova, uslovljenih uspostavljanjem potrebnih mehanizama i institucija tokom procesa usklađivanja sa evropskom legislativom“, objasnila je ministar Bogosavljević Bošković.
Ministar Bogosavljević Bošković susrela se sa vojvođanskim poljoprivrednim proizvođačima i predstavnicima poljoprivrednih kompanija sa kojima je razgovarala o aktuelnim temama u oblasti agrara, a u cilju bržeg i efikasnijeg rešavanja pitanja u poljoprivredi, dogovorena je intenzivnija saradnja.