Саопштења Министарства и најаве

У току предузимање интензивних мера у борби са афричком кугом свиња (АКС)

svinje

До 24.07.2023. године укупно је на 918 газдинстава на територији 30 општина у 12 управних округа потврђено 1.363 случаја афричке куге свиња (АКС) код домаћих свиња, од чега су 662 угинуле свиње.

Извршена је еутаназија 11.840 свиња различитих категорија са нешкодљивим уклањањем и дезинфекцијом газдинства.

За угинуле и убијене свиње предвиђена је пуна финансијска надокнада власницима животиња по хитном поступку.

Ови подаци односе се на територију следећих округа: Пчињски, Браничевски, Поморавски, Подунавски, Моравички, Јужнобанатски, Борски, Средњебанатски, Зајечарски, Сремски, Шумадијски и Град Београд.

  До сада је у 2023. години, на територији 24 општине Нишавског, Јабланичког, Пчињског, Пиротског, Браничевског, Поморавског, Зајечарског округа и Града Београда потврђено укупно 303 случаја АКС код дивљих свиња.

 Апелујемо још једном на власнике и држаоце свиња да сваку промену здравственог стања пријаве ветеринару, како би се извршила брза дијагностика болести и у што краћем периоду предузеле све неопходне мере у циљу спречавања ширења афричке куге свиња.

Власници афричку кугу свиња могу препознати на основу следећих симптома: изненадно угинуће једне и више свиња; губитак апетита; потиштеност; повишена телесна температура до 42°C; крварења по кожи (најчешће по ушима, њушци, репу, ногама, стомаку и бочним странама трупа); крвав пролив; побачаји; несигурност у ходу; отежано дисање и кашљање, повраћање.

Афричка куга свиња је вирусна болест са којом се, поред Србије бори цео регион и поједине државе Европске уније, а у нашој земљи је први пут дијагностификована 2019. године.

Управа за ветерину преко ветеринарских организација на терену, прати здравствено стање и спроводи стални надзор у популацији домаћих и дивљих свиња на афричку кугу свиња (АКС) на целој територији Србије и предузима свеобухватне мере у циљу спречавања ширења те заразне болести.

 

Категорије

Величина текста
Контраст