Завршна конференција друге фазе пројекта „Увођење и одржавање функционалног система идентификације земљишних парцела (LPIS) у пилот општинама Републике Србије одржана је данас у Београду. У оквиру пројекта, који траје годину дана и финансира се из средстава Европске уније, дигитализована је 1.351 пољопривредна парцела код 323 пољопривредна газдинства у Лесковцу, Бољевцу, Сремској Митровици и Чајетини, као пилот општинама. Конференцију је отворио директор Управе за аграрна плаћања Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Слободан Николовски.
“Систем идентификације земљишних парцела (LPIS) је један од најзначајнијих елемената Интегрисаног административног и контролног система (IACS). Његовим успостављањем пољопривредним газдинствима ће бити омогућено да на једноставнији начин подносе захтев за подстицаје, док ће нашој Управи за аграрна плаћања бити олакшана исплата, контрола и праћење свих директних плаћања. Реализацијом овог пројекта направили смо значајан корак ка успостављању LPIS-a на целој територији Републике Србије, што је планирано за 2025/26 годину”, поручио је Николовски.
Он је додао ће, захваљујући поменутом систему, креатори аграрне политике моћи да на једноставнији начин прикупљају релевантне и веродостојне податке који су им неопходни за рад, те напоменуо и то да ће подаци бити доступни и другим заинтересованим странама, попут научника и приватних компанија.
На конференцији се обратио и шеф Одељења за сарадњу Делегације Европске уније у Србији Никола Бертолини, који је нагласио да се овај пројекат, у укупној вредности од 270.000 евра, финансира из средстава Европске уније, као и Марко Радовановић, пројектни директор компаније ДАИ у Србији, која у сарадњи са Управом за аграрна плаћања реализује пројекат. На пројекту је ангажовано четири експерта.
У радном делу конференције дат је кратак осврт на успостављање функционалног система идентификације земљишних парцела (LPIS) у Србији, а представљени су и главни резултати пројекта.
Управа за аграрна плаћања, као орган у саставу Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, има обавезу да у складу са Акционим планом, који је усвојила Влада Републике Србије, успостави Интегрисани административни и контролни систем (IACS), као део обавеза за затварање Поглавља 11 у преговорима са Европском унијом. На успостављање овог захтевног система, чији је LPIS интегрални део, обавезује и Закон о пољопривреди и руралном развоју.
Аутор фото: УАП