Влада Србије чврсто је опредељена да и убудуће, као и до сада, негује братске односе између Срба и Мађара. Последњих неколико година показало се да су Мађарска и Србија искрени пријатељи, а такве односе утемељили су и учврстили председник Републике Србије Александар Вучић и мађарски премијер Виктор Орбан. Двема државама стало је до стратешког партнерства и до сарадње у свим областима, а циљ Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде је додатно повећање спољно-трговинске размене Србије и Мађарске, која је већ доминантна област сарадње, као и унапређење институционалне сарадње са ресорним мађарским министарством, поручио је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић на данашњем састанку са амбасадором Мађарске у Београду Јожефом Мађаром.
Саговорници су се осврнули на недавно одржану другу седницу Савета за стратешку сарадњу Републике Србије и Мађарске у Будимпешти и састанак министра Мартиновића са министром пољопривреде Мађарске Иштваном Нађом, приликом ког је исказана чврста опредељеност обе земље да унапреде билатералну сарадњу у области пољопривреде. У разговору министра и амбасадора констатовано је да Србија и Мађарска успешно сарађују и у области одрживог управљања прекограничним водама и сливовима од заједничког интереса, а постоји заједнички интерес за размену искустава у области ветерине.
Говорећи о чланству у Европској унији као стратешком циљу Републике Србије, министар Мартиновић изразио је захвалност амбасадору на томе што Мађарска нашој земљи пружа пуну подршку на путу евроинтеграција, те навео да ће Србија наставити борбу да отвори нова поглавља у преговорима са ЕУ. Указавши на речи председника Републике Србије Александра Вучића да је намера Србије да испуни све критеријуме за чланство у ЕУ до краја 2026. године, Мартиновић је рекао да су разумевање, пријатељство и подршка Мађарске ветар у леђа нашој држави.
Тема састанка било је и потенцијално оснивање пољопривредне коморе Србије, за шта је Министарство пољопривреде покренуло иницијативу, а у циљу унапређења ове гране привреде и пружања адекватне подршке пољопривредним произвођачима. Према речима министра Мартиновића, у том процесу било би значајно искуство земаља као што је Мађарска, чија пољопривредна комора може послужити као модел за Србију.
На данашњем састанку у Министарству пољопривреде уз амбасадора је у разговору учествовала аташе за пољопривреду и еколошке послове у амбасади Мађарске у Београду Клара Сзекер, док су испред Министарства присуствовали државни секретар Атила Јухас, помоћници министра Ања Јавор и Ненад Катанић, директори Управе за ветерину и Управе за заштиту биља Живко Матијевић и Небојша Милосављевић, као и представници Управе за аграрна плаћања и Сектора за међународну сарадњу и европске интеграције.
Аутор фото: Танјуг