Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић данас је са сарадницима одржао конференцију за новинаре, на којој је, пре свега, послао снажну и недвосмислену поруку председнику Републике Србије Александру Вучићу, против ког се, како је навео, у последња скоро два месеца води хибридни и специјални рат од стране његових политичких противника.
„Од 1. новембра ове године, откако се десила трагедија у Новом Саду, изложени смо најгорем политичком и медијском терору који је усмерен, пре свега, према председнику Републике Александру Вучићу, али и према председнику Владе Србије Милошу Вучевићу. Ових дана нечија рука, а ја мислим нечија рука из иностранства, успела је да споји и леве и десне, и жуте и црвене, и плаве и црне, и оне који су за Европску унију, и оне који су против ње, и оне који су за Русију, и оне који су за Украјину, и оне који су за запад, и оне који су за исток. Та рука их је све заједно ставила у исти џак, а постоји само једна тачка која све те групе за притисак повезује, а то је намера и жеља да сруше председника Републике Александра Вучића, зато што им је речено да ако падне Александар Вучић, пашће Србија, пашће цео систем власти и биће доведени у питање сви они резултати које су председник Александар Вучић и Влада Србије постигли од 2012. године, како би Србију поставили на ноге, како би Србију подигли из пепела и како би Србија постала најснажнија држава у региону Западног Балкана. Желимо да на овај начин покажемо да смо уз нашег председника Републике, да смо уз нашег председника Владе, да Србију не може нико да победи, да Србија неће и не сме да стане, да од нас нису бољи ни Драган Ђилас, ни Мариника Тепић, ни Горан Јешић који би да гепекује председника Александра Вучића. Сви су они имали прилике да владају Србијом и грађани Србије јако добро знају како је било у време њихове власти. Они нису никаква нова лица на политичкој сцени Србије и нису никаква промена, они су људи који су до 2012. године вршили власт у Србији и то на најгори могући начин, злоупотребљавајући ту власт искључиво зарад личне користи и због личног богаћења. Размере тог хибридног рата против председника Вучића грађанима Србије најбоље показује то што је Даница Црногорчевић подржала протесте усмерене против председника Републике. Жена која пева о повратку српске војске на Косово и Метохију стала је на исту страну са рецимо Динком Грухоњићем за кога је Косово и Метохија одавно независна држава. Па црна Данице са ким ћеш да се вратиш на КиМ, коју војску ћеш тамо да дочекаш? То вам само показује размере политичког безумља и безчашћа људи који су окупљени против Александра Вучића и против државе Србије“, навео је министар Мартиновић.
Он је председнику Вучићу поручио да нема права да одступи са места председника Републике Србије и да нема право да се повуче са власти, јер нема пред ким.
„Нико од тих којима је намера да сруше председника Вучића не да није бољи од њега, него су хиљаду пута гори. Нема право да се са места председника Републике повуче човек који је 2022. године на изборима освојио 58,59 одсто гласова, односно 2 милиона и 224 хиљаде гласова. Не може да се повуче човек који ужива највећи могући политички легитимитет у Републици Србији и ми му са овог места пружамо подршку, а у исто време шаљемо поруку онима који би да га сруше да немају шансе да у томе успеју, зато што су грађани Србије уз свог председника. Србија се налази у изузетно тешкој политичкој ситуацији, српски народ је угрожен у Републици Српској, јуче је тзв. Централна изборна комисија у Приштини донела одлуку да Српска листа не може да учествује на изборима који су предвиђени на Косову и Метохији за фербуар 2025. године, а питање је дана када ће американци да уведу санкције НИС-у и да на тај начин угрозе снабдевање Републике Србије нафтом и гасом у сред зиме. И на све то имате протесте људи који имају очигледну намеру да сруше председника Републике Александра Вучића, али у томе неће успети“, поручио је Мартиновић.
Он је поставио питање зашто за скоро два месеца колико трају протести и блокаде грађани Србије ниједном нису чули да опозиција тражи изборе.
„Ја се дуго бавим политиком и никада нисам запамтио ситуацију да опозиција не тражи изборе. Још једна специчност тог хибридног рата који се води против председника Вучића и државе Србије је да опозиција не тражи изборе, они хоће власт без избора, они хоће да их неко постави у тзв. прелазну владу, па да у прелазној влади буду Драган Ђилас, Мариника Тепић, Горан Јешић, Понош, питај Бога ко све не, само не они које је народ изабрао и који су убедљиво победили те који су Србијом владали до 2012. године. У томе неће успети, Србија ће остати чврста. Не могу они да сломе Александра Вучића, он је много јачи од њих, Србија нема бољег лидера од њега, српски народ ма где да живи у њему је препознао некога ко пружа сигурност и ко гарантује бољу будућност за сву нашу децу“, нагласио је министар.
Говорећи о резултатима рада Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, Мартиновић је навео да је у току 2024. године, у оквиру националних мера подстицаја, расписан 21 јавни позив за подстицаје – за све мере директних плаћања, мере руралног развоја и мере тржишне подршке, а како је навео, корисницима је на располагању била и мера кредитне подршке. У оквиру тих мера исплаћено је више од 88 милијарди динара, што чини 99% поднетих захтева, а према његовим речима, укупно је на име свих субвенција, укључујући и подршку кроз ИПАРД програм, исплаћено око 91 милијарда динара.
„Обрада захтева за II квартал премије за млеко је завршена, док је административна провера захтева за III квартал у току. Сви пољопривредници који су уредно поднели захтеве по овом јавном позиву биће исплаћени у децембру, што чини око 65% захтева, док су остали позвани да своје захтеве уреде и допуне. Важно је напоменути и то да је продужен рок за подношење захтева за очување генетичких ресурса до 30. децембра, а данас је објављен и јавни позив за остваривање права на подстицаје за управљање ризицима кроз премију осигурања усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња“, рекао је министар.
Нагласио је и то да ће до краја године свим пољопривредним произвођачима који су се пријавили на јавни позив за квалитетне приплодне краве у априлу 2024. године бити исплаћено додатних 100.000 динара за краве првотелке, како је и договорено Споразумом о међусобној сарадњи у области пољопривреде између Министарства и удружења произвођача млека и одгајивача говеда, те навео да се исплата додатних 10.000 динара пољопривредницима који су остварили право на основне подстицаје у биљној производњи у 2024. години приводи крају и да је укупно за подстицаје по хектару исплаћено око 50 милијарди динара.
Министар је подвукао да пољопривредници током целе године могу да поднесу захтев за рефакцију акцизе на гориво купљено на свим пумпама у Републици Србији у износу од 50 динара по литру, те објаснио да је од почетка године поднето укупно 326.859 захтева за рефакцију, од чека је донето 311.181 решења и исплаћено 216.171 захтева у укупном износу од 2.978.778.250,00 динара.
Он је указао и на то да је Законом о изменама и допунама Закона о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју дата могућност да лице, које је остварило право на подстицаје за квалитетне приплодне млечне и товне краве у 2024. години, оствари право и на исплату додатног износа за квалитетне приплодне првотелке, а када је реч о области биљне производње, регреси за семе одређени су за сертификовано семе и биће исплаћени у 2025. години у износу до 17.000 динара по хектару свим пољопривредним произвођачима који поседују рачун о куповини сертификованог семена издат у периоду од 1. августа 2024. године до дана подношења захтева.
Мартиновић је говорио и о томе да је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде припремило и послало Влади на разматрање и утврђивање Нацрт закона о измени Закона о пољопривреди и руралном развоју, којим се прописује могућност да се пољопривредник упише у Регистар пољопривредних газдинстава, односно упише катастарску парцелу, и по основу фактичког коришћења пољопривредног земљишта на основу посебне изјаве оверене код надлежног органа. Према његовим речима, након усвајања овог закона, планирано је да Влада донесе посебну уредбу којом ће се ближе прописати услови фактичког коришћења пољопривредног земљишта, као и образац посебне изјаве о фактичком коришћењу пољопривредног земљишта.
Мартиновић је још једном подсетио на то да је Законом о буџету за 2025. годину за пољопривреду опредељено рекордних 138.52 милилијарди динара, те да је, уз ту суму, 11 милијарди динара предвиђено за рефакцију акциза за гориво. То чини чак 7,5 одсто укупних прихода буџета за наредну годину, а субвенције имају највеће учешће, близу 111,4 милијарди којe су намењенe за подстицаје у пољопривреди и руралном развоју, нагласио је министар и додао да је буџет за 2025. годину увећан за чак 259 одсто у односу на буџет из 2012. године.
Осврнувши се и на подршку пољопривредним произвођачима кроз ИПАРД III програм, министар је навео да је у овом програмском циклусу укупан износ подршке знатно виши него у претходном и укупно износи 378 милиона евра. Како је истакао, из буџета Европске уније опредељено је 288 милиона евра, док је из буџета Републике Србије обезбеђено 90 милиона евра, што ће, уз допринос корисника, водити ка инвестицијама у српски аграр од 581 милион евра. Мартиновић је рекао да су у 2024. години већ расписана три јавна позива у оквиру Мере 1 – за изградњу и опремање објеката и подизање засада, набавку новог трактора и за набавку нове механизације, машина и ореме, те да се Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде припрема за реализацију осталих јавних позива у оквиру акредитованих мера: Мера 1, Мера 3 и Мера 7. Министар је рекао да ће током јануара бити објављен нови план јавних позива, те позвао пољопривредне произвођаче да се обрате Министарству и Управи за аграрна плаћања за сву стручну и техничку подршку.
Говорећи о планираним новинама, Мартиновић је указао на то да ће, поред поменуте исплате регреса за сертификовано семе у износу до 17.000 динара по хектару, у 2025. години бити подигнута и висина подстицаја за квалитетне, приплодне, млечне и товне краве са досадашњих 40.000 динара на износ од 55.000 динара по грлу. Додао је да Министарство наставља са спровођењем већ актуелних мера, али и мера које подстичу изградњу и опремање објеката, те да ће произвођачима на располагању бити и веома повољни кредити које ће, у складу са потписаним Меморандумом о сарадњи са Министарством пољопривреде, пласирати Банка Поштанска штедионица. Он је истакао да је Меморандум потписан, пре свега, у циљу обнављања сточног фонда и помоћи малим и средњим фармерима кроз кредите по најповољнијим условима и каматном стопом нижом од три одсто.
Говорећи посебно о ситуацији у вези са донетим решењима о утврђивању пасивног статуса за поједина пољопривредна газдинства, Мартиновић је нагласио да су усвојене жалбе и поништена решења Управе за аграрна плаћања којим су одређени пасивни статуси пољопривредним газдинствима чији су носиоци Предраг Вељковић, Златко Кокановић, Ђока Ћурчић, Петар Јевтић, Душица Беодрански и Милан Пајић, те да су предмети враћени првостепеном органу на поновни поступак и одлучивање. Он је позвао и друге пољопривреднике чијим су пољопривредним газдинствима одређени пасивни статуси да уложе жалбу на решење у прописаном року, јер је то једини начин да се решења Управе за аграрна плаћања о утврђивању пасивног статуса преиспитају, те нагласио да ће по свим жалбама пристиглим у законском року бити одлучено у најкраћем могућем року. Мартиновић је још једном нагласио да Министарство не третира пољопривредне произвођаче као противнике, већ да је увек настојало да им помогне и изађе у сусрет свим њиховим захтевима, те поновио да су врата Министарства отворена за све који желе да разговарају и дају предлоге за унапређење услова за бављење пољопривредном производњом у Србији.
Конференцији за медије присуствовали су сви државни секретари у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, секретар Министарства, сви помоћници министра пољопривреде, као и сви директори управа у саставу Министарства.
Аутор фото: Танјуг