Саопштења Министарства и најаве

Министар Гламочић на сајму хортикултуре: Србија не би требало да извози сировине, већ финалне производе

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драган Гламочић свечано је отворио данас на Београдском сајму 30. Међународни сајам хортикултуре BeoPlantFair.

Истакавши да је у 2024. години производња цвећа и украсног биља у Србији покривала око 1.000 хектара обрадиве површине, министар Гламочић је рекао да овај сектор има огроман потенцијал – не само као леп и миран посао, већ као профитабилан и стратешки значајан део српске пољопривреде. Додао је да је на отвореном засађено 680 хектара, док је у заштићеном простору забележен раст – засађено је 302 хектара, што, према његовим речима, показује да Србија иде ка интензивнијој и конкурентнијој производњи.

Министар се осврнуо и на извоз цвећа и украсног биља, који је у прошлој години износио око 6,5 милиона евра.

„Истовремено, увоз је био вишеструко већи – више од 36 милиона евра. То значи да имамо дефицит од 30 милиона евра, што указује на простор за раст домаће производње и потребу да се фокусирамо на развој овог сектора, како би хортикултура, уз друге гране пољопривреде, постала значајан ресурс. Са једног хектара под цвећем може се остварити приход и неколико десетина пута већи него у ратарству, тако да ће фокус Министарства пољопривреде бити на даљем развоју свих оних грана које ће остварити веће приходе по хектару обрадиве површине“, поручио је Гламочић.

Када је реч о лековитом и ароматичном биљу, министар је нагласио да се извоз повећава сваке године, те да је у 2024. години Србија извезла 4.000 тона, у вредности од 24 милиона евра. Како је навео, приметан је константан раст, али и даље постоји велики простор за напредак, посебно ако се почне са већим улагањима у финалне производе, уместо извоза сировине.

„Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде увело је зато подстицаје – до 50% повраћаја инвестиција за изградњу сушара, дестилерија, погона за екстракцију, као и за опрему за паковање и складиштење. Србија има биодиверзитет, знање и традицију – сада је време да то претворимо у додату вредност и већи профит за домаће произвођаче. Србија не треба да извози сировине које ће други прерадити и зарадити више – ми то морамо да радимо овде, код нас“, истакао је министар Гламочић.

Он је учесницима Сајма пожелео успешне пословне договоре, изразивши уверење да је ово добра прилика за повезивање, размену идеја и креирање нове визије српске хортикултуре.

Гламочић отворио и 49. Међународни сајам грађевинарства

Министар Гламочић данас је уједно отворио и 49. Међународни сајам грађевинарства. Указавши на то да је развој инфраструктуре кључан за унапређење услова живота у руралним подручјима, он је напоменуо да је у претходном периоду имао прилику да са председником Републике Србије Александром Вучићем обиђе многе крајеве наше земље, те да је био изненађен колико се Србија инфраструктурно унапредила у сваком делу своје територије.

Међутим, како је навео, уз развој инфраструктуре, неопходно је водити рачуна и о очувању пољопривредног земљишта као стратешког ресурса.

„Одрживо планирање простора подразумева проналажење равнотеже између грађевинског развоја и заштите земљишта које храни нашу нацију“, закључио је министар.

По завршетку свечаног дела догађаја, министар Гламочић обишао је излагачки део оба сајма.

Аутор фото: Танјуг

Категорије

Величина текста
Контраст