Nadležne institucije Republike Srbije nisu mogle da ispune zahteve belgijske kompanije „Energo Zelena“, jer bi njihovom realizacijom bio uspostavljen monopol ove kompanije u sektoru prerade životinjskog otpada.
Naime, kompanija „Energo Zelena“ je tražila od srpske strane da joj se ustupe državne kafilerije i obezbede subvencije države čime bi se uspostavio njen dominantan položaj.
Kompanija „Energo Zelena“ je svoje poslovne projekcije zasnivala i na uvozu životinjskog otpada u Srbiju što je zabranjeno, kako zakonima Republike Srbije, tako i zakonima EU, sa kojima imamo usklađene standarde u toj oblasti.
Republika Srbija je još 2006. godine uskladila zakonski sistem sa sistemom EU kada je reč o kategorizaciji sporednih proizvoda životinjskog porekla po rizicima.
U martu mesecu 2014. godine formirana je radna grupa koja radi na pronalaženju sistemskog rešenja pri čemu su bile konsultovane sve kafilerije, uključujući i kompaniju „Energo Zelena“, koja iz nama nepoznatih razloga nije želela da sačeka iznalaženje rešenja koje bi bilo prihvatljivo za obe strane.
Suočena sa nerealnim i neočekivanim zahtevima kompanije „Energo Zelena“, srpska strana je krenula u ubrzano osposobljavanje postojećih kapaciteta, te se ne očekuju nikakvi značajniji poremećaji po pitanju funkcionisanja tog sektora, a takođe, postoje i druge, zakonom dozvoljene metode prerade životinjskog otpada.
Tvrdnje da je otežano poslovanje investitora ne stoje, obzirom da, u isto vreme kada kompanija „Energo Zelena“ najavljuje povlačenje sa srpskog tržišta, drugi strani i domaći investitori žele da ulažu u preradu životinjskog otpada.
Srpska strana iskreno žali što nije postignut dogovor.
U svakom slučaju ostajemo otvoreni za dijalog, ali u okvirima koje su realno primenljivi u Republici Srbiji.