Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine prof. dr Snežana Bogosavljević-Bošković učestvovala je danas na Francusko-srpskom biznis forumu na kome su pored premijera dve zemlje, ministara, prisustvovao veliki broj srpskih i francuskih privrednika.
Obraćajući se prisutnima ministar Bogosavljević Bošković naglasila je da ovaj okrugli Forum predstavlja još jednu priliku da se promoviše bilateralna saradnju u oblasti životne sredine i održivog razvoja, zasnovana na zajedničkom interesu dve zemlje.
„Osnov naše saradnje predstavlja Administrativni sporazum o saradnji u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja, koji je potpisan 7. novembra 2013. godine u Beogradu između nadležnog ministra za oblast zaštite životne sredine Republike Srbije i ambasadora Republike Francuske. Ovim sporazumom izražen je poseban interes Vlade Francuske za sistemski razvoj saradnje u oblasti zaštite životne sredine, kao i podrške kroz IPA, TAIEX, TWINNING mehanizme saradnje“, rekla je ministar.
U svom izlaganju ministar je istakla da je očuvanje životne sredine, kao i unapređenje stanja iste potreba i obaveza svake države, svakog društva, ali i svakog pojedinca. Različiti projekti zaštite životne sredine se bave smanjenjem zagađenja, ali i samim očuvanjem životne sredine, prirode i prirodnih resursa. Cilj je smanjiti negativne efekte i posledice po zdravlje ljudi, biljnog i životinjskog sveta, koji nastaju kao rezultat savremenog načina života, kao i očuvati prirodne resurse za potrebe budućih generacija.
„Za stvarno usklađivanje sa propisima EU, odnosno za implementaciju propisa je potreban neprekidni visok nivo investicija i znatni administrativni napori, a to može jedino da se postigne u dužem roku. To i jeste cilj pregovora vezanih za Poglavlje 27 – Životna sredina. Nakon dva skrininga, tek u narednim godinama, će se upravo pregovarati o vremenskim okvirima, rokovima i načinu implementacije, obaveza u oblasti zaštite životne sredine za svaki sektor posebno. Nacionalna strategija aproksimacije u oblasti životne sredine (usvojena 2011. godine) procenjuje da će puna implementacija svih propisa iz oblasti zaštite životne sredine biti postignuta do 2030. godine, i da će ukupni troškovi aproksimacije u ovoj oblasti iznositi oko 10.6 milijardi evra, odnosno oko 1400 evra po glavi stanovnika“, rekla je Bogosavljević Bošković.