Саопштења Министарства и најаве

Ангажовани сви капацитети за одбрану од поплава

Дирекција за воде Министарства пољопривреде и заштите животне средине издала је налог свим Јавним водопривредним предузећима да ангажују све капацитете и спроведу све прописе на територијама које су у њиховој надлежности, а тичу се одбране од поплава. Посебно је наглашено да предузећа обрате пажњу на спремност акумулација (да се обави предпражњење тамо где је то потребно) као и спремност хидромелиорационих система за пријем унутрашњих вода. Надлежни из Дирекције за воде обавестили су сви субјекте из Оперативног плана за одбрану од поплава (ЕПС, ЈКП итд.) како би преузели неопходне активности.

Водна инспекција на терену контролише све поменуте активности, нарочито спремност брана са акумулацијама за одбрану од поплава (спремност простора резервисаног за пријем поплавног таласа).
Због критичне ситуације на делу подручја које је у надлежности ЈВП „Србијаводе“, сав вишак врећа који није потребан за одбрану од поплава на подручјима које су у надлежности  ЈВП „Воде Војводине“ и ЈВП „Београдводе“ стављен је на располагање ЈВП „Србијаводе“, по налогу в.д. директора Дирекције за воде и главног координатора одбране од полава Миодрага Пјешчића. Јуче је на најургентније тачке дистрибуирано 40000 џакова.
И поред свих предузетих мера, падавине које су до сада измерене пролонгирале су у водостаје који иду преко стогодишњих вода. Према обавештењу РХМЗ – а, у периоду од среде 14. маја до суботе 17. маја (у року од 72 сата) очекују се падавине преко 120 мм. Најугроженија водна подручја су водно подручје Морава (реке Чемерници, Западна Морава, Ђетиња, Бјелица) и водно подручје Саве. Насељени део Коцељеве је поплављен услед изливања Тамнаве. Ноћас је у Ваљеву уведена наредба о евакуацији а поплављен је и Косјерић.
Потребно је хитно урадити планове за евакуацију плавних вода из насељених места који би се реализовали након повлачења воде у речна корита.
У АП Војводини, под надлежношћу ЈВП Воде Војводине (место Каменица), дошло је до изливања пар водотока. Интервенисало је водопривредно предузеће, које је спречило већу штету. Проблем у Војводини су саме обрадиве површине на којима се стварају и већи водолежи, као и презасићеност пољопривредног земљишта. Све црпне станице за одводњавање су у погону и за сада нема изливања каналске мреже.
Дошло је до поплава и у урбаном делу Београда.
Када је реч о одбрани од поплава на водотоковима другог реда, ЈВП „Београдводе“ су интервенисале на више места (поток Степашница, Карађорђева улица, поток Сибовик- општина Чукарица итд). Најугроженије општине су Гроцка, Обреновац и Лазаревац, а ситуација у централним београдским општинама је под контролом.

Категорије

Величина текста
Контраст