Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде обавештава јавност о томе да је, на основу тренутних података прикупљених из система за праћење заразних болести животиња (ADIS/EU i WAHIS/WOAH), епизоотиолошка ситуација која се односи на заразну болест слинавке и шапа на дан 04. април 2025. године непромењена у односу на претходни дан.
Напомињемо да у Републици Србији није забележена ниједна сумња, нити потврђен случај болести слинавке и шапа, док када је реч о Европи, осим примарног жаришта у Немачкој, слинавка и шап до сада је регистрована на 5 фарми у Словачкој и на четири фарме у Мађарској. Последњи случај пријављен је 02. априла 2025. године у Мађарској, у округу Giőr-Moson-Sopron.
У циљу подизања нивоа спремности ветеринарске службе и координисаног спровођења активности за спречавање појаве заразне болести слинавке и шапа у Србији, Национални кризни центар (НКЦ) у оквиру Управе за ветерину наложио је Регионалним кризним центрима (РКЦ) за брзо реаговање, и то РКЦ БЕОГРАД, РКЦ НОВИ САД, РКЦ НИШ и РКЦ КРАЉЕВО, да НКЦ/Управи за ветерину хитно ставе на располагање сва поседујућа средства, опрему и људство са мобилним екипама.
Такође, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за ветерину упутила је јуче, 03. априла 2025. године, званичне дописе Министарству унутрашњих послова, Управи граничне полиције и Министарству финансија – Управи царина, у којима их обавештава о актуелној епизоотиолошкој ситуацији и превентивним и контролним мерама које је потребно даље предузимати у сарадњи са надлежном ветеринарском службом на граничним прелазима, као и приликом контроле и спречавања илегалног промета и продаје животиња и производа животињског порекла на терену.
Додатно, с обзиром на непредвидиву епизоотиолошку ситуацију када је реч о вирусу слинавке и шапа и висок ризик од уношења ове болести у Србију из Мађарске и Словачке, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије предузело је појачане мере биосигурности и јуче, 03. априла 2025. године, поставило и ставило у функцију дезобаријере за теретна и путничка возила на граничном прелазу Хоргош. Сва возила која из Мађарске улазе у Србију преусмеравају се на дезобаријере ради спровођења неопходних мера дезинфекције, а припремљени су и посебни пунктови на којима се врши ручно или машинско прскање возила помоћу ручних или моторних пумпи, што омогућава темељну дезинфекцију целокупног транспортног средства. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за ветерину ће, у складу са проценом ризика од даљег ширења болести слинавке и шапа у Европи, донети одлуку о примени мера дезинфекције и на другим граничним прелазима.
Министарство још једном истиче да Управа за ветерину континуирано прати епизоотиолошку ситуацију, прикупља податке и информације из система за нотификацију заразних болести животиња и надлежних служби других земаља, како би се у сваком тренутку могла обезбедити правовремена и ефикасна реакција. Све уведене мере остају на снази до даљег. Јавност ће благовремено бити обавештена о новим информацијама и предузетим мерама.
Апелујемо на све држаоце животиња да редовно и активно прате здравствено стање животиња на својим газдинствима и фармама, те да се придржавају свих препоручених мера превенције и заштите здравља животиња. За додатне информације и поступање у случају сумње на заразу, сточари се могу обратити надлежним ветеринарским станицама, као и Управи за ветерину, путем бројева телефона: 011/31-17-100; 011/28-56-106 и 064/86-80-016.