Гостујући у Дневнику РТС-а, министар пољопривреде и заштите животне средине проф.др Снежана Богосављевић Бошковић рекла је да нема разлога за забринутост и апсолутно није тачно – месо се може продавати као охлађено или замрзнуто, замрзнуто не може бити свеже месо, свеже месо не препознају важећи прописи, они препознају охлађено и замрзнуто месо.
Према речима министра Богосављевић Бошковић, замрзнуто месо које у Србију стиже одмрзава се и користи искључиво у објектима који су одобрени за ту сврху, који у Србији испуњавају услове и до сада ово месо је искључиво коришћено само за прераду – у строго контролисаним условима и под надзором ветеринарске инспекције.
Министар је истакла да наши грађани немају разлога да буду забринути јер је, како каже, месо које се налази у овлашћеним и регистрованим продавницама и радњама здравствено безбедно.
“Замрзнуто месо које се увози из ЕУ не може се одмрзавати у продавницама, оно се искључиво може одмрзавати у објектима који су одобрени у ту сврху, у кланицама и објектима за прераду меса, који су под строгом контролом ветеринарске инспекције и досадашња пракса каже да је овако увезено месо коришћено у разне врсте пртерађевина”, каже министар.
“Што се тиче рока употребе замрзнутог меса, који се често помиње у јавности, морам да кажем да је рок употребе у зависности од великог броја фактора, пре свега, од температуре чувања замрзнутог меса”, каже проф.др Снежана Богосављевић Бошковић.
Према њеним речима, уколико се замрзнуто месо чува на температури од минус 30 степени, његов рок употребе је дужи, на минус 18 је нешто краћи, а најкраћи је на минус 12 степени.
Колико су ово стручна питања довољно говори податак да није важна само температура чувања. Рок употребе замрзнутог меса зависи од низа других фактора – да ли се чува у комаду, у полуткама, да ли је месо које се чува упаковано, објаснила је министарка.
Савремене технологије кажу да је могуће поједине делове меса, основне делове трупа замрзавати у различитим атмосферама, у вакуумима, што продужава дужину употребе замрзнутог меса.
Каже да је наш потрошач заштићен кад је реч о месу, јер је сваки увоз из ЕУ праћен строгом контролом. Поред провере документације и декларације, узимају се узорци меса, раде се лабораторисјке анализе које треба да докажу употребљивост меса, његов квалитет и здравствену берзбедност.
“Тек када прођу све те провере, месо се може наћи на рафовима продавница. Изузетно је важно да наши потрошачи месо и прерађевине од меса купују у регистрованим продајним објектима, који су у систему контроле наших инспекција”, закључила је министар пољопривреде и заштите животне средине.
Добродошла инвестиција компаније “Тенис”
Министар пољопривреде и заштите животне средине проф.др Снежана Богосављевић Бошковић изјавила је да је договорено да се за мање од месец дана потпише уговор о изградњи првих пет фарми немачке индустрије “Тенис” у Србији.
“Свака ова фарма значи капацитет по 2.500 крмача. То на годишњем нивоу значи да ће од сваке ове фарме моћи да се очекује 80.000 товљеника. У првој фази, на годишњем нивоу ћемо имати 400.000 товљеника више за производњу свињског меса”, казала је министар Богосављевић Бошковић.
Она је подсетила да је планирано да се изгради 20 оваквих фарми у наредних неколико година, а важно је и што је планирана кооперација са српским пољопривредницима, што ће им донети већу производњу и сигуран пласман.
Министар пољопривреде и заштите животне средине истакла је да су велике инвестиције каква је “Тенисова” преко потребне српској пољопривреди, а посебно сточарству, уколико желимо да што пре опоравимо српском село и обезбедимо услове за развој пољопривреде.