Skoro 12 meseci nakon prošlogodišnjih poplava koje su nanele velike štete širom Srbijei i dalje se, pored vanredne odbrane, na 97 lokacija sprovode mere sanacije vodnih objekata.
Prema rečima ministarke poljoprivrede i zaštite životne sredine, Snežane Bogosavljević Bošković, odmah nakon povlačenja poplavnog talasa, u junu 2014. godine sačinjen je Program obnove oštećenih vodnih objekata, utvrđen Uredbom Vlade, a njegova vrednost iznosi 1,687 milijardi dinara.
“Poplave su imale karakter elementarne nepogode i bile su najgore zabeležene u poslednjih 100 godina na našim prostorima. Naneta su velika oštećenja, pa pomenuti program obuhvata hitne intervencije, sanaciju vodnih objekata, kao i istražne i studijske radove”, izjavila je ona za GZS.
Hitne intervencije sprovedene su tokom odbrane od poplava zatvaranjem proboja na nasipima i obaloutvrdama na 55 najugroženijih lokaliteta, objašnjava ministarka. Vanredna odbrana je prošle godine je inače sprovedena na 1120 kilometara objekata za zaštitu od spoljnih voda i na 1070 kilometara na područjima koja se brane od unutrašnjih, podsetila ona.
“Vlada je u septembru usvojila zaključak o programu obnove oštećenih vodnih objekata, a ukupna vrednost radova je 1,411 milijardi dinara. Oni su u toku i trebalo bi da budu završeni do kraja maja”, navodi Bogosavljević-Bošković.
Ona dodaje da su istražne i studijske aktivnosti posebno važne, pa je tako u 2014. Institut “Jaroslav Černi” izvršio ekspertizu o stanju sistema odbrane od poplava i sanaciji oštećenja.
Uprkos ukanjanju oštećenja potrebno je raditi na unapređenju mera zaštite od poplava, napominje ministarka, naročito zbog toga što su godinama ulaganja u održavanje postojećih i podizanje novih nasipa bila znatno manja od potrebnih.
“Na primer, prema rečima samo za održavanje 2000 kilometara nasipa i mreža kanala za odvodnjavanje u centralnoj Srbiji godišnje je potrebno oko 2,5 milijardi dinara. Od 2008. godine ulagano je tek 25-40% neophodnih sredstava. Nema sumnje da je ovo osnovni razlog zbog čega je došlo do poplava i šteta, a račun zbog tog nemara i nedomaćinskog ponašanja je stigao na naplatu”, kazala je ona.
Ministarka poručuje da su potrebna znatna sredstva za pripremu tehničke dokumentacije i obavljanje radova na prioritetnim lokacijama. Kako kaže, spremni su projekti unapređenja zaštite od poplava za najugroženija područja, poput izgradnje i obnove nasipa i regulisanih korita na Savi u Mačvi, Crnici u Paraćinu i Resavi u Svilajncu.
“Ovi projekti vredni 15,7 miliona evra prijavljeni su za finansiranje iz predpristupnih fondova EU, a radovi bi trebalo da počnu ovog proleća. Za ovu godinu je planirana je i rekonstrukcija zaštitnih objekata na reci Raškoj u Novom Pazaru, Jasenici u Smederevskoj Palanci, Moravici i Južnoj Moravi u Aleksincu i u mestu Radujevac na Dunavu kod Negotina, a vrednost radova je 8,35 miliona evra”, kaže ona.
Sve to govori da Vlada i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, uprkos nasleđenim teškoćama, odgovorno i sistemski pristupaju unapređenju sistema zaštite od poplava, koji je godinama zapostavljan, poručuje Bogosavljević-Bošković.
Glas zapadne Srbije