Болест слинавке и шапа – основне информације, ситуација у Србији и превентивне мере

Шта је слинавка и шап, зашто је опасна и како се преноси?
Болест слинавке и шапа је једна од најопаснијих заразних, вирусних болести домаћих и дивљих папакара (говеда, свиње, овце и козе). Болест се брзо шири директним контактом међу животињама, али и преко заражених предмета, контаминираних возила, хране, воде и људи који су били у контакту са инфицираним животињама. Људи могу да преносе вирус механички – преко руку, одеће, превозних средстава и слично. Болест изазива велике економске губитке и захтева најстроже мере контроле, укључујући:
⦁ Убијање и нешкодљиво уклањање заражених и потенцијално заражених животиња;
⦁ Успостављање рестриктивних зона;
⦁ Забрану кретања живих животиња и производа животињског порекла;
⦁ Строге мере дезинфекције и контроле кретања људи и возила.

Клинички знаци болести слинавке и шапа код животиња по редоследу појаве симптома
⦁ Грозница (висока температура);
⦁ Анорексија (губитак тежине);
⦁ Саливација (повећано лучење пљувачке);
⦁ Везикуле (мехурићи) и ранице;
⦁ Шепавост;
⦁ Побачај и изненадна смрт новорођених животиња;
⦁ Смањена млечност.

Ситуација у Србији и превентивне мере
У Републици Србији није забележена ниједна сумња, нити потврђен случај болести слинавке и шапа. Последњи случај болести слинавке и шапа у Србији регистрован је 1996. године на територији Косова и Метохије. Међутим, с обзиром на потврду случајева заразе у појединим земљама, попут Немачке, Мађарске и Словачке, држава Србија поступа по првом степену узбуњивања и спроводи се свеобухватна и интензивна контрола на свим нивоима. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је 21. јануара 2025. године донело Наредбу о мерама за спречавање уношења слинавке и шапа (“Службени гласник РС 6/2025”), која прописује:
⦁ Појачану контролу животиња производа животињског порекла и хране за за животиње из земаља са потврђеним случајевима;
⦁ Обавезно пријављивање свих сумњивих случајева ветеринарским службама;
⦁ Строге мере биосигурности на фармама, укључујући дезинфекцију, контролу уласка и изласка људи и возила.

СОС линија
На предлог министра пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александра Мартиновића, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је успоставило СОС линију у оквиру Управе за ветерину. Путем броја телефона 011/311-7100 грађани могу да се информишу о самој болести слинавка и шап, мерама превенције и поступању у случају сумње на заразу, а све у циљу правовремене реакције и спречавања настанка и ширења болести.

Апел сточарима и ветеринарима
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде апелује на све држаоце животиња, ветеринаре и друге актере у сектору сточарства да покажу максималну одговорност и примењују ригорозне биосигурносне мере, како би се спречио потенцијални унос болести у Републику Србију:
⦁ Држаоци животиња су дужни да пажљиво прате здравствено стање животиња и строго се придржавају свих биосигурносних мера;
⦁ У случају симптома попут везикуле на устима, језику, папцима или вимену, отежаног кретања и обилне саливације, обавезно је хитно обавестити надлежног ветеринара или ветеринарску инспекцију;
⦁ Ветеринарске службе су у обавези да реагују без одлагања и спроведу све неопходне мере у случају сумње на инфекцију.
Напомињемо да ће свако нелегално кретање животиња унутар територије Републике Србије бити строго санкционисано.

Појачане мере биосигурности
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде посебно наглашава важност следећих мера на фармама:
⦁ Ограничавање уласка на фарму – Дозвољен само неопходан приступ, уз обавезну дезинфекцију;
⦁ Контрола кретања животиња и возила – уз обавезно уверење о здравственом стању животиња и дезинфекцију возила;
⦁ Редовна контрола здравственог стања животиња – Свака сумња на појаву болести мора одмах бити пријављена ветеринару;
⦁ Чишћење и дезинфекција објеката и опреме – Коришћење одобрених дезинфекционих средстава;
⦁ Безбедно складиштење хране и воде – Коришћење проверених извора хране за животиње.

Апел грађанима који долазе из иностранства
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде обавештава путнике који долазе у Републику Србију да је строго забрањен унос хране животињског порекла у нашу земљу, укључујући и ону која је намењена за конзумирање од стране путника ако у себи садржи производе животињског порекла, а из земаља у којима су потврђени случајеви болести (Турска, Мађарска, Словачка и Немачка) или се спроводе мере у рестриктивним подручјима (Аустрија). Таква храна представља највећи ризик за уношење вируса у Србију и зато ће бити одузета од стране граничних служби Републике Србије. Управа царина је појачала контролу путника, возила и личног пртљага. Гранична ветеринарска инспекција ће у сарадњи са Управом царина спроводити све прописане мере у складу са Наредбом.

Континуирани надзор и заштита сточарске производње
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде је, преко Управе за ветерину, у сталној комуникацији са надлежним органима у Србији и Европи, како би осигурало благовремено спровођење превентивних мера. Само заједничким напорима, строгом применом биосигурносних мера и брзим реаговањем можемо сачувати домаћу сточарску производњу и спречити унос и ширење ове опасне болести. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде наставља да прати ситуацију и о свим новим околностима ће благовремено обавештавати јавност.

Аутор видео материјала је Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО)

Категорије

Величина текста
Контраст