Saopštenja Uprave za šume Saopštenja Ministarstva i najave

DAN ŠUMA

Danas se širom planete obeležava Svetski dan šuma. Svetski dan šuma ustanovljen je pre 45 godina u cilju podsećanja na njihov značaj i da bi se istakle brojne koristi koje čovečanstvo ima od njih. Inicijativa za obeležavanje Svetskog dana šuma pokrenuta je na u okviru Generalne skupštine Evropske poljoprivredne konfederacije 1971. godine. Za Svetski dan šuma, izabran je 21. mart, kao dan jesenje ravnodnevnice na južnoj, odnosno prolećne na severnoj hemisferi, u znak proslave i obeležavanja tri ključna aspekta šumarstva: zaštite, proizvodnje i rekreacije. Šume su fabrike kiseonika na našoj planeti. Ovaj dan sve nas podseća na obavezu očuvanja šuma i šumskih ekosistema. Inspiriše nas da preduzimamo akcije koje će nama i našim potomcima ostaviti zdravu životnu sredinu i planetu bogatu kiseonikom.

Šumski ekosistemi spadaju u najznačajnije bioekološke objekte na Zemlji i u rešavanju problema životne sredine oni su nezamenljiv činilac koji svojim opštekorisnim funkcijama ostvaruju globalno dejstvo i imaju veliki biosferni značaj.

Površine pod šumom u svetu u 2015 iznose oko 3869 miliona hektara, skoro trećina ukupne površine zemlje. Međutim, za poslednjih 25 godina svet je izgubio oko 300 miliona hektara šuma ili oko 7 procenata u odnosu na 1990. godinu.

Ekonomski značaj šuma je veliki. Sa stalnim porastom potrošnje drveta u svetu raste i njihov ekonomski značaj. Međutim, preterano korišćenje šuma dovelo je do konstantnog smanjivanja površina pod šumom i do degradacije životne sredine.

Opšte i zdravstveno stanje šuma u  Evropi progresivno se pogoršava. Zbog čega se saniranje ovog stanja tretira kao prioritetni zadatak društva. Problem sušenje šuma u Srbiji, kao i u celom svetu, a posebno u industrijski razvijenim zemljama, već ima razmere katastrofe.

Šumovitost naše zemlje u odnosu na globalni aspekt bliska je svetskoj koja iznosi 30%, a znatno je niža od evropske koja je u proseku oko 46%.

Ukupna površina šuma u Srbiji iznosi oko 2,3 miliona ha, od čega je u državnom vlasništvu 53 %, a u privatnom 47 %. Taj odnos u drugim zemljama varira iz većinski državnog do većinski privatnog vlasništva.

Prostornim planom Republike Srbije, postavljen je cilj da se sa sadašnjih 26,7% teritorije Republike pod šumom, do 2050. godine na 41,4%. Među prioritetnim opredeljenjima Prostornog plana je pošumljavanje, obnavljanje i popravljanje kvaliteta postojećih šuma.

Šume i šumska područja, zajedno sa agrosistemima i drugim prirodnim resursima predstavljaju okosnicu razvoja Republike Srbije. Šumski ekosistemi će povećanjem svoje površine i  ostvarivanjem uticaja na ostale resurse (vazduh, vodu, zemljište, klimu, pejzaž) imati pozitivan uticaj između ostalog i na razvoj poljoprivrede, vodoprivrede, zaštite saobraćajnica i naselja.

U godinama koje su pred nama zemlje bogate šumom mogu očekivati siguran privredni i društveni razvoj. Zbog toga na današnji dan još jednom pozivamo sve naše građane da svi zajedno razmislimo o značaju očuvanja šuma i zdrave životne sredine u Srbiji i da o njima vodimo računa ne samo 21. marta već svih 365 dana u godini.

Kategorije

Veličina teksta
Kontrast