Saopštenja Ministarstva i najave

Delegacija Republike Srbije na 18. godišnjem sastanku ministara poljoprivrede i ruralnog razvoja zemalja jugoistočne Evrope u Skoplju

Ministri poljoprivrede i šefovi delegacija, okupljeni pod okriljem Stalne radne grupe za regionalni ruralni razvoj jugoistočne Evrope (SWG/RRD), sastali su se danas u Skoplju na 18. godišnjem sastanku ministara poljoprivrede zemalja jugoistočne Evrope, gde su razgovarali o budućoj regionalnoj saradnji i reformama u sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja u okviru procesa evropskih integracija u  jugoističnoj Evropi i sprovođenju Zelene agende za zapadni Balkan. Na događaju, u ime ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije dr Aleksandra Martinovića, govorila je državni sekretar Livija Pavićević.       

            „Vlada Republike Srbije čvrsto je opredeljena za pružanje podrške daljem razvoju poljoprivredne proizvodnje i prehrambene industrije, u prilog čemu govori i činjenica da će rebalansom budžeta Republike Srbije za 2024. godinu biti opredeljeno oko 106 milijardi dinara za mere podrške domaćim proizvođačima. Republika Srbija je u potpunosti posvećena i procesu evropskih integracija, svesna da ovaj proces zahteva suštinske promene u oblasti poljoprivrede i ruralnog razvoja, kako bi se ovaj sektor učinio održivim, konkurentnim i otpornim. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nastaviće intenzivno da radi na usklađivanju zakonodavstva sa evropskim pravnim tekovinama kroz odgovarajuća pregovaračka poglavlja“, istakla je Pavićević, te dodala da Instrument za pretpristupnu pomoć u oblasti ruralnog razvoja, odnosno IPARD program, u kontekstu sveobuhvatnog procesa evropskih integracija predstavlja značajnu podršku u unapređenju uslova života u ruralnim sredinama.

            Pavićević je naglasila da je Republika Srbija počela sa sprovođenjem IPARD III programa za period 2021-2027. godina. Kako je navela, ovim programskim ciklusom pored mera koje su već bile akreditovane kroz IPARD II program, predviđeno je i uvođenje novih, među kojima je i agro-ekološko klimatska mera koja će, u kontekstu Zelene agende za Zapadni Balkan, direktno doprinositi održivom upravljanju prirodnim resursima, kao i ublažavanju i prilagođavanju poljoprivrede klimatskim promenama.

            „Održiva poljoprivreda i proizvodnja hrane, kako sa ekonomskog, tako i sa ekološkog aspekta predstavlja suštinu IPARD programa, a imajući u vidu posvećenost nacionalnoj i regionalnoj prehrambenoj sigurnosti, Republika Srbija će u narednom periodu uložiti dodatne napore u ostvarenju ciljeva definisanih Zelenom agendom za Zapadni Balkan. Takođe, želim da istaknem da Republika Srbija zaista ceni podršku institucija Evropske unije, Vlade Savezene Republike Nemačke, koju pružaju saradnji u regionu jugoistočne Evrope u oblasti  poljoprivrede i  ruralnog razvoja, kao i FAO, GIZ i Međunarodnog centra za napredne mediteranske agronomske studije iz Barija (CIHEAM)“, rekla je Pavićević. Ona je potpom izrazila i zahvalnost Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Severne Makedonije na srdačnom gostoprimstvu i  organizaciji sastanka, SWG, ali i Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine za uspešno predsedavanje SWG  tokom 2024. godine.

            Pored ministara poljoprivrede i šefova delegacija zemalja JIE, ministara poljoprivrede i šefova delegacija zemalja članica EU i predstavnika međunarodnih organizacija FAO, GIZ, CIHEAM, na današnjem skupu obratili su se i domaćini ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Severne Makedonije Cvetan Tripunovski i generalni sekretar SWG Boban Ilić, kao i evropski komesar za poljoprivredu Januš Vojćehovski (Janusz Wojciechowski) i domaćin samita Berlinskog procesa.

            Tokom sastanka predstavljeni su zaključci sa Foruma za poljoprivrednu politiku „Jahorina Agenda 2024“ za jugoistočnu Evropu  održanom u  junu ove godine, a sumirana je i regionalna saradnja u JIE u poljoprivredno-prehrambenom sektoru u okviru SWG.

            Takođe, danas je usvojena Zajednička deklaracija o hrani i poljoprivredi (Skopska  deklaracija – Skopje  Declaration) koja predstavlja važan korak ka formalizaciji saradnje između zemalja Zapadnog Balkana u kontekstu Berlinskog procesa, sa posebnim naglaskom na postizanje ciljeva održivog razvoja u poljoprivredi.

U nastavku dana biće organizovani bilateralni sastanci, prilikom kojih će delegacija Republike Srbije koju su, pored državnog sekretara u Ministarstvu poljoprivrede Livije Pavićević, činili šef Kabineta i pomoćnik ministra poljoprivrede za međunarodnu saradnju i evropske integracije Anja Javor i savetnik predsednika Vlade Republike Srbije za poljoprivredu Danilo Golubović, sresti sa delegacijom Mađarske, predstavnicima FAO, predstavnicima delegacije Republike Severne Makedonije i delegacijom Savezne Republike Nemačke.

Ministarski sastanak organizovan je pod zajedničkim pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Severne Makedonije i Stalne radne grupe za regionalni ruralni razvoj (SWG) u jugoistočnoj Evropi.

Autor foto: Siniša Serafimovski

Kategorije

Veličina teksta
Kontrast