Саопштења Министарства и најаве

Државни секретар Благојевић говорила на панел дискусији о одрживој пољопривреди

Државни секретар у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Јелена Благојевић учествовала је данас у панел дискусији „Одрживи прехрамбени системи: Како смањити утицај прехрамбене индустрије на животну средину“, где је говорила о одрживој пољопривреди. Догађај је организован у простојима Амбасаде Шведске у Београду, а у циљу покретања разговора о темама које могу допринети ефикаснијој употреби ресурса у производњи хране и смањењу утицаја који прехрамбена индустрија има на животну средину у Србији.

            Говорећи о механизмима заштите који су на располагању домаћим пољопривредницима у циљу смањења утицаја климатских промена на српску прехрамбену индустрију, Благојевић је навела да Министарство пољопривреде, кроз субвенционисање мера за набавку нове опреме и механизације и едукације саветодаваца и пољопривредника, подржава процес адаптације пољопривреде на климатске промене. Она је додала да Министарство, такође, регресира осигурање усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња, како би, на тај начин, афирмисало осигурање и помогло произвођачима да умање евентуалне штете на својим имањима од нежељених догађаја.

            Тема панел дискусије били су и приоритети државе у области смањења емисије гасова са ефектима стаклене баште у области пољопривреде. У том смислу, државни секретар је истакла да је Република Србија усвојила Стратегију нискоугљеничног развоја Републике Србије за период од 2023. до 2030. године, са пројекцијама до 2050. године, и у циљу испуњења задатих обавеза.

            „У оквиру Стратегије дефинисане су мере из сектора пољопривреде, које доприносе смањењу штетних гасова, а једна од њих је унапређење генетског потенцијала на већу производњу млека по грлу. С тим у вези, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, у оквиру Јавног позива за подношење захтева за остваривање права на подстицаје у сточарству за квалитетне приплодне млечне краве за 2023. годину, субвенционисало је са по 40 хиљада динара близу 215 хиљада грла. Ова мера, која се спроводи годинама уназад, довела је до тога да је код говеда сименталске расе на територији Централне Србије, која су под контролом производних способности, дошло до повећања млечности са 4.829 килограма у 2018. године на 5.092 килограма у 2023. години“, нагласила је Благојевић.

            На крају, државни секретар је подвукла да Министарство пољопривреде, уз остале партнере, годинама уназад спроводи константну обуку свих актера у ланцу исхране о значају заштите животне средине и негативном утицају на климатске промене, јер је, како је навела, поред пружања финансијске помоћи, подизање свести кључни фактор да се одговори свим изазовима који се намећу, како према националном законодавству, тако и према испуњавању мерила за затварање више поглавља у оквиру приступања Србије Европској унији.

Данашњи догађај организован је под покровитељством компаније Тетра Пак, а поред државног секретара Благојевић, на панел дискусији говорили су и помоћник министра унутрашње и спољне трговине Жарко Малиновић, амбасадор Шведске у Републици Србији и Црној Гори Шарлот Самелин, генерални директор компаније Тетра Пак за Источну Европу Алекс Хенриксен, затим Јована Антовић испред компаније „Metro Cash & Carry“, Јован Бугарчић испред компаније Имлек, као и Вукашин Петковић испред компаније „Nectar Group“.

Аутор фото: МПШВ

Категорије

Величина текста
Контраст