Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Blagojević učestvovala je danas u panel diskusiji „Održivi prehrambeni sistemi: Kako smanjiti uticaj prehrambene industrije na životnu sredinu“, gde je govorila o održivoj poljoprivredi. Događaj je organizovan u prostojima Ambasade Švedske u Beogradu, a u cilju pokretanja razgovora o temama koje mogu doprineti efikasnijoj upotrebi resursa u proizvodnji hrane i smanjenju uticaja koji prehrambena industrija ima na životnu sredinu u Srbiji.
Govoreći o mehanizmima zaštite koji su na raspolaganju domaćim poljoprivrednicima u cilju smanjenja uticaja klimatskih promena na srpsku prehrambenu industriju, Blagojević je navela da Ministarstvo poljoprivrede, kroz subvencionisanje mera za nabavku nove opreme i mehanizacije i edukacije savetodavaca i poljoprivrednika, podržava proces adaptacije poljoprivrede na klimatske promene. Ona je dodala da Ministarstvo, takođe, regresira osiguranje useva, plodova, višegodišnjih zasada, rasadnika i životinja, kako bi, na taj način, afirmisalo osiguranje i pomoglo proizvođačima da umanje eventualne štete na svojim imanjima od neželjenih događaja.
Tema panel diskusije bili su i prioriteti države u oblasti smanjenja emisije gasova sa efektima staklene bašte u oblasti poljoprivrede. U tom smislu, državni sekretar je istakla da je Republika Srbija usvojila Strategiju niskougljeničnog razvoja Republike Srbije za period od 2023. do 2030. godine, sa projekcijama do 2050. godine, i u cilju ispunjenja zadatih obaveza.
„U okviru Strategije definisane su mere iz sektora poljoprivrede, koje doprinose smanjenju štetnih gasova, a jedna od njih je unapređenje genetskog potencijala na veću proizvodnju mleka po grlu. S tim u vezi, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u okviru Javnog poziva za podnošenje zahteva za ostvarivanje prava na podsticaje u stočarstvu za kvalitetne priplodne mlečne krave za 2023. godinu, subvencionisalo je sa po 40 hiljada dinara blizu 215 hiljada grla. Ova mera, koja se sprovodi godinama unazad, dovela je do toga da je kod goveda simentalske rase na teritoriji Centralne Srbije, koja su pod kontrolom proizvodnih sposobnosti, došlo do povećanja mlečnosti sa 4.829 kilograma u 2018. godine na 5.092 kilograma u 2023. godini“, naglasila je Blagojević.
Na kraju, državni sekretar je podvukla da Ministarstvo poljoprivrede, uz ostale partnere, godinama unazad sprovodi konstantnu obuku svih aktera u lancu ishrane o značaju zaštite životne sredine i negativnom uticaju na klimatske promene, jer je, kako je navela, pored pružanja finansijske pomoći, podizanje svesti ključni faktor da se odgovori svim izazovima koji se nameću, kako prema nacionalnom zakonodavstvu, tako i prema ispunjavanju merila za zatvaranje više poglavlja u okviru pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
Današnji događaj organizovan je pod pokroviteljstvom kompanije Tetra Pak, a pored državnog sekretara Blagojević, na panel diskusiji govorili su i pomoćnik ministra unutrašnje i spoljne trgovine Žarko Malinović, ambasador Švedske u Republici Srbiji i Crnoj Gori Šarlot Samelin, generalni direktor kompanije Tetra Pak za Istočnu Evropu Aleks Henriksen, zatim Jovana Antović ispred kompanije „Metro Cash & Carry“, Jovan Bugarčić ispred kompanije Imlek, kao i Vukašin Petković ispred kompanije „Nectar Group“.
Autor foto: MPŠV