Саопштења Министарства и најаве

Инструкције о мерама заштите дивљачи у ловиштима током поплава

Корисници ловишта су дужни да привремено обуставе лов ловостајем заштићених врста дивљачи, у складу са Законом о дивљачи и ловству који прописује да је забрањено ловити ловостајем заштићену дивљач ако је угрожена пожаром, поплавом, снежним наносима, поледицом и другим елементарним непогодама.

Привремена забрана лова на целој територији Републике Србије престаје да важи са даном ступања на снагу Одлуке Владе о  престанку ванредне ситуације.
До тада, дивљач се може ловити без одобрења само у случају када од дивљачи наступи непосредна опасност по живот и здравље људи, или непосредна угроженост имовине правних и физичких лица. Такав лов организује и врши корисник ловишта на чијој територији је наступила таква непосредна опасност. С тим у вези, корисници ловишта, у периоду трајања ванредне ситуације могу предузимати мере за регулисање бројног стања ловостајем заштићених предатора (вук, шакал, лисица и др) само у случајевима спречавања штета које оне могу непосредно починити људима или имовини, као и у случајевима спречавања штета које могу починити на дивљачи које су имовина Републике Србије (уз предузимање мера за што мање узнемиравање осталих врста дивљачи у ловишту).
Потребно је да корисници ловишта ангажују све расположиве људске и материјалне капацитете у акцијама спасавања и заштите дивљачи од поплава, као и да буду у сталном контакту са надлежним кризним штабовима и надлежним ловним инспектором, ради организовања и предузимања заједничких мера на спасавању и заштити дивљачи на угроженим подручјима.
У периоду трајања ванредне ситуације, корисник ловишта треба да предузме све неопходне мере за непрекидну контролу општег стања дивљачи и ловишта, редовно обезбеђивање довољне количине квалитетне додатне хране (прихране) за дивљач, као и мере за обезбеђивање помоћи и заштите свим врстама дивљих животиња у ловишту, а нарочито здравствено, или животно угроженим јединкама. Такође, у Хронику ловишта потребно је уписивати све податке о предузетим мерама за заштиту дивљачи, постојању и висини штета на дивљачи, као и остале податке од значаја за заштиту дивљачи и ловишта.
Корисник ловишта мора да образује комисију за установљавање и процену штете на дивљачи, која ће, у року од 30 дана од дана престанка важења ванредне ситуације, доставити Министарству пољопривреде и заштите животне средине.
О утврђеним штетама на дивљачи и предузетим мерама за заштиту дивљачи и ловишта, корисник ловишта мора редовно обавештавати месно надлежног ловног инспектора.

Категорије

Величина текста
Контраст