Лабораторијска испитивања узорака земљишта и наноса (муља) узетих са пољопривредног земљишта које је захваћено поплавама су завршена и Министарству пољопривреде су достављени лабораторијски извештаји. Резултати испитивања земљишта показују да су утврђене концентрације испитиваних тешких метала углавном налазе испод максимално дозвољених вредности за пољопривредна земљишта те се оно може сматрати безбедним са становишта присуства тешких метала.
У појединим узорцима је утврђена већа концентрација никла и хрома (на више локација на подручју Општина Чачак, Краљево, Крушевац, Смедеревска Паланка и Јагодина). Утврђени повишени садржаји никла и хрома на назначеним локацијама одговарају вредностима добијеним ранијим испитивањима на овом подручју. Њихово порекло везује се за природне геохемијске изворе. Међутим, висок нанос муља и редукциони услови у земљишту, настали услед поплаве и дужег задржавања воде, могу да имају за последицу повећану мобилизацију (приступачност) већине тешких метала. Зато, на овим подручјима постоји повећан ризик за гајење лиснатог поврћа (зелена салата, блитва, зеље и спанаћ), култура из фамилије купуса, као и шаргарепе, ротквице и лука.
Такође је утврђено да у појединим узорцима земљишта и муља на подручју Општина Рача, Топола (потез од Крагујевца ка Руднику), Лозница, Чачак, Пожега и Косјерић (потез Тубићи – Засеље) је поред повећане концентрације никла и хрома утврђена повећана концентрација олова. На овим подручјима постоји ризик за гајење лиснатог поврћа, зелене салате, купусњача, као и коренастог поврћа.
Посебно се, у појединим узорцима, у високим концентрацијама појављује олово на подручју Општина Пожега и Косјерић (потез Тубићи – Засеље), што није потврђено претходним истраживањима, као и повећан садржај арсена и олова у појединим узорцима у Општини Лозница. Због удруженог деловања ова три полутанта, промењивих оксидо редукционх услова у земљишту изазваних водама као и недефинисаног извора загађења не препоручује се гајење лиснатог поврћа, зелене салате, купусњача, као и коренастог поврћа. Сви пољопривредни производи са овог подручаја, а нарочито са локација на потезу Тубићи-Засеље, пре коришћења односно стављања у промет морају да буду подвргнути контроли садржаја тешких метала.
Подсећамо, да је Закон о безбедности хране, јасно дефинисао да је забрањено у промет стављати храну која није безбедна. Субјекти у пословању храном у свим фазама производње и промета су дужни да обезбеде да храна која се налази у промету буде безбедна за употребу као и да докажу да је храна безбедна. На основу напред наведеног субјекти у пословању са храном у промету не смеју да ставе храну (воће и поврће) које садржи повишен ниво контаминената. У случају да се у промет нађе храна која садржи повишен ниво контаминената одгворни су сви субјекти у пословању храном од произвођача до прометника.
На основу добијених резултата анализе земљишта и муља се не може са сигурношћу тврдити да су поплаве из 2014. главни узрочник загађења на свим контролисаним подручјима, обзиром да су и у земљишту и у муљу утврђени приближно једнаки садржаји ових метала.
Министарство пољопривреде ће наставити контролу и узорковање земљишта на угроженом подручју према утврђеном плану, са посебном пажњом на локалитете са повећаним садржајем тешких метала.
ПРЕПОРУКЕ
Уколико је могуће, извршити обраду земљишта, исту прилагодити механичком саставу њиве, збијености и стању влажности. Обрада може бити редукована чизелом или тањирачом или класичним плугом. У оба случаја неопходно је, чим се земљиште после обраде благо просуши, извршити затварање бразде како се земљиште неби пресушило.
Тамо где постоје услови, потребно је пре заоравања уклонити муљ, а ако нема услова извршити што је могуће дубље заоравање и мешање земље и муља.
На површинама где има високог наноса муља не препоручује се гајење лиснатог поврћа поврће (зелена салата, блитва, зеље и спанаћ), култура из фамилије купуса, као и коренасто кртоласте врсте (шаргарепе, ротквице) и лука без обзира на количину тешких метала.
Такође, се указује на ризик за гајење поврћа (у овој години) и на површинама где нема високог наноса муља, а количина тешких метала је већа од максимално дозвољених вредности (МДК) ово се пре свега односи на локалитете општина које су наведене у извештају – Чачак, Краљево, Крушевац, Смедеревска Паланка, Јагодина, Рача, Топола (потез од Крагујевца ка Руднику), Лозница.
Нарочито се не препоручује гајење лиснатог поврћа (зелена салата, блитва, зеље и спанаћ), култура из фамилије купуса, као и коренасто кртоласте врсте (шаргарепе, ротквице) и лука на појединим локалитетима у општинама Лозница, Пожега и Косјерић (потез Тубићи – Засеље).
У ратарској производњи могу се на свим подручјима гајити: кукуруз, соја, сунцокрет.
Код кукуруза гајити хибриде ФАО група зрења 100, 200, 250, 280 до 300, код соје сорте следећих група зрења 00 и 000 и код сунцокрета хибриде са дужином вегетације око 100 дана.
На основу утврђених агрохемијских својстава земљишта, ђубрење и одабир култура за гајење у овом временском периоду ће се извршити по препоруци стручних лица Пољопривредних стручних и саветодавних служби Србије.
Управа за заштиту биља ће на подручјима захваћених поплавама вршити појачане контроле садржаја тешких метала у гајеним културама. Ванредни мониторинг на хемијске контаминенте гајених биљака посебно ће се односити на подручја и локалитете на којима је извршено узорковање земље, а резултати лабораторијских анализа показали повећан садржај тешких метала.