Министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Богосављевић Бошковић састала се данас, 15. октобра 2015. године, у Банатском Новом Селу са представницима Асоцијације „Банатски паори“, представницима удружења окупљених око Асоцијације, као и пољопривредним произвођачима овог краја.
Током конструктивног и отвореног дијалога разговарано је о много тема у области пољопривреде, а пре свега о питањима државног пољопривредног земљишта, унапређењу положаја жена на селу и останку младих на селу.
„Разговарали смо о припремљеним законским предлозима који су у процедури. Чули смо доста конкретних предлога, корисних сугестија и обећали да ћемо све те предлоге размотрити и у складу са могућностима и усвојити. Највише се сугестија односило на уважавање статуса младих пољопривредника. Млади пољопривредни произвођачи заиста и треба да добију извесне повластице и конкретне видове помоћи како би засновали производњу и како би остали да раде на својим имањима“, рекла је министар Богосављевић Бошковић. Она је истакла да јој се један од предлога посебно допао, а то је питање жена на селу које су, као је министар рекла, често на маргинама, често су запостављене и заслужују далеко већу пажњу.
Министар је рекла да је састанак коме присутвује на позив пољопривредника, наставак једне одличне сарадње са овом Асоцијацијом и огромном већином пољопривредних произвођача, које, према њеним речима, Министарство доживљава као равноправне партнере са којима често разговарају и заједнички раде на решењу проблема у пољопривреди у обостараном интересу.
Када је реч о Нацрту измена и допуна Закона о пољопривредном земљишту, министар је навела да је било конкретних предлога о подршци младим пољопривредним произвођачима и истакла да Министарство ради на припреми посебних програма, не кроз овај закон, већ конкретних програма, којима ће се пронаћи све могућности с циљем помоћи младим пољоприведницима.
Министар Богосављевић Бошковић је изјавила да су пољопривредници на данашњем састанку нагласили као дилему да ли је Законом превише дато на значају сточарству или ратарству, и с тим у вези истакла да је Министарство предложило конкретна решења која су у интересу целокупне пољопривреде Србије.
„Не можемо да издвајамо посебно сточаре или ратаре. Нама су посебно важни сви, и они, као и воћари и повртари. Међутим, чињеница је да нам је сточарство у значајној мери осиромашено, да се не може лако опоравити и чињеница је да смо себи поставили као задатак да очувамо фонд који имамо, и да га постепено и увећавамо“, рекла је министар и подсетила да је прошле године забележен позитиван резултат у односу на 2013., када је број млечних крава био виши за око два ипо процента.
„То није неко значајно повећање, али је нама довољан индикатор да је заустављен негативан тренд. То нас охрабрује да верујемо да ћемо и у наредним годинама одржати овај ниво и да ћемо добијати податке који ће значити увећање сточног фонда. Прошле године имали смо и већу производњу млека и меса, и све је то резултат опредељења Владе“, казала је министар и додала да не жели да се одустане од тог пута.
Када је реч о продаји дела државног пољопривредног земљишта министар је рекла да је Министарство то прихватило на инсистирање малих пољопривредника који желе да на тај начин осигурају своје позиције и тиме стекну сигурност. То је, како је министар објаснила, гест којим Министарство показује да жели да помогне малим пољопривредницима. Она је подсетила да је куповина предвиђена искључиво за мале пољопривреднике и поновила да су лимитиране површине које они могу да купе.
Председник Асоцијације „Банатски паори“, Јан Хусарик рекао је да је састанак био врло конструктиван, са пуно мудрих и разумних предлога, као и да имају испружену руку Министарства и Владе. Хусарик је подсетио да они већ низ година предлажу шта мисле да је најбоље за пољопривреду, односно породично пољопривредно газдинство за које се ова Асоцијација и залаже.