Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine prof. dr Snežana Bogosavljević Bošković sastala se danas, 15. oktobra 2015. godine, u Banatskom Novom Selu sa predstavnicima Asocijacije „Banatski paori“, predstavnicima udruženja okupljenih oko Asocijacije, kao i poljoprivrednim proizvođačima ovog kraja.
Tokom konstruktivnog i otvorenog dijaloga razgovarano je o mnogo tema u oblasti poljoprivrede, a pre svega o pitanjima državnog poljoprivrednog zemljišta, unapređenju položaja žena na selu i ostanku mladih na selu.
„Razgovarali smo o pripremljenim zakonskim predlozima koji su u proceduri. Čuli smo dosta konkretnih predloga, korisnih sugestija i obećali da ćemo sve te predloge razmotriti i u skladu sa mogućnostima i usvojiti. Najviše se sugestija odnosilo na uvažavanje statusa mladih poljoprivrednika. Mladi poljoprivredni proizvođači zaista i treba da dobiju izvesne povlastice i konkretne vidove pomoći kako bi zasnovali proizvodnju i kako bi ostali da rade na svojim imanjima“, rekla je ministar Bogosavljević Bošković. Ona je istakla da joj se jedan od predloga posebno dopao, a to je pitanje žena na selu koje su, kao je ministar rekla, često na marginama, često su zapostavljene i zaslužuju daleko veću pažnju.
Ministar je rekla da je sastanak kome prisutvuje na poziv poljoprivrednika, nastavak jedne odlične saradnje sa ovom Asocijacijom i ogromnom većinom poljoprivrednih proizvođača, koje, prema njenim rečima, Ministarstvo doživljava kao ravnopravne partnere sa kojima često razgovaraju i zajednički rade na rešenju problema u poljoprivredi u obostaranom interesu.
Kada je reč o Nacrtu izmena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu, ministar je navela da je bilo konkretnih predloga o podršci mladim poljoprivrednim proizvođačima i istakla da Ministarstvo radi na pripremi posebnih programa, ne kroz ovaj zakon, već konkretnih programa, kojima će se pronaći sve mogućnosti s ciljem pomoći mladim poljoprivednicima.
Ministar Bogosavljević Bošković je izjavila da su poljoprivrednici na današnjem sastanku naglasili kao dilemu da li je Zakonom previše dato na značaju stočarstvu ili ratarstvu, i s tim u vezi istakla da je Ministarstvo predložilo konkretna rešenja koja su u interesu celokupne poljoprivrede Srbije.
„Ne možemo da izdvajamo posebno stočare ili ratare. Nama su posebno važni svi, i oni, kao i voćari i povrtari. Međutim, činjenica je da nam je stočarstvo u značajnoj meri osiromašeno, da se ne može lako oporaviti i činjenica je da smo sebi postavili kao zadatak da očuvamo fond koji imamo, i da ga postepeno i uvećavamo“, rekla je ministar i podsetila da je prošle godine zabeležen pozitivan rezultat u odnosu na 2013., kada je broj mlečnih krava bio viši za oko dva ipo procenta.
„To nije neko značajno povećanje, ali je nama dovoljan indikator da je zaustavljen negativan trend. To nas ohrabruje da verujemo da ćemo i u narednim godinama održati ovaj nivo i da ćemo dobijati podatke koji će značiti uvećanje stočnog fonda. Prošle godine imali smo i veću proizvodnju mleka i mesa, i sve je to rezultat opredeljenja Vlade“, kazala je ministar i dodala da ne želi da se odustane od tog puta.
Kada je reč o prodaji dela državnog poljoprivrednog zemljišta ministar je rekla da je Ministarstvo to prihvatilo na insistiranje malih poljoprivrednika koji žele da na taj način osiguraju svoje pozicije i time steknu sigurnost. To je, kako je ministar objasnila, gest kojim Ministarstvo pokazuje da želi da pomogne malim poljoprivrednicima. Ona je podsetila da je kupovina predviđena isključivo za male poljoprivrednike i ponovila da su limitirane površine koje oni mogu da kupe.
Predsednik Asocijacije „Banatski paori“, Jan Husarik rekao je da je sastanak bio vrlo konstruktivan, sa puno mudrih i razumnih predloga, kao i da imaju ispruženu ruku Ministarstva i Vlade. Husarik je podsetio da oni već niz godina predlažu šta misle da je najbolje za poljoprivredu, odnosno porodično poljoprivredno gazdinstvo za koje se ova Asocijacija i zalaže.