Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић састао се данас са представницима Независне асоцијације пољопривредника Србије (НАПС). У дугом и исцрпном разговору разматрани су конкретни кораци које Министарство пољопривреде, у оквиру својих надлежности, може да предузме за превазилажење тренутне ситуације у пољопривреди, проузроковане сушом и нижом ценом пољопривредних производа, са циљем проналажења одрживих решења, а било је речи и о другим изазовима са којима се пољопривредни произвођачи суочавају, а на чијем решавању Министарство већ активно ради.
Мартиновић је објаснио да се Правилником о подстицајима за управљање ризицима, кроз премију осигурања усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња, регресирају трошкови осигурања, и то од 40 до 70 одсто од плаћене премије осигурања, те да ће јавни позив по том основу бити расписан чим се обезбеде финансијска средства.
Говорећи о исплати дуговања пољопривредницима по основу повраћаја акцизе за гориво и субвенција по хектару, министар Мартиновић истакао је да је Управа за аграрна плаћања реализовала готово све захтеве који су поднети у току ове године. Он је указао на то да је за субвенције по хектару поднето више од 316 хиљада захтева, а да је број нерешених захтева 6.790, што значи да је проценат реализације готово 98 процената, док је, када је реч о рефакцијама за гориво, реализовано скоро 94 одсто захтева, као и 99 одсто захтева по питању кредита за регистрована пољопривредна газдинства.
Наводећи да се Управа за аграрна плаћања Министарства, без обзира на огроман број захтева који пристижу по разним основама, максимално труди да буде ажурна у реализацији истих и поштује рокове, министар је позвао пољопривреднике који су поднели захтеве за подстицаје путем портала еПодстицаји да редовно проверавају своје еСандуче на порталу еУправа и прихвате решења, јер она на тај начин постају правоснажна и извршна, што омогућава исплату средстава.
Мартиновић је нагласио и то да је Нацрт закона о изменама и допунама Закона о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју већ припремљен и да ће данас бити објављен на званичној интернет презентацији Министарства, те је тим поводом апеловао на пољопривредне произвођаче да у предвиђеном року доставе све своје предлоге и коментаре на поменути нацрт закона.
Министар је са представницима НАПС-а разговарао и о издавању картица за куповину горива на пумпама Нафтне индустрије Србије (НИС) и том приликом истакао да је претходне недеље издато 599 картица, те позвао пољопривреднике који их нису добили да о томе обавесте Министарство пољопривреде, које ће потом у директној комуникацији са НИС-ом помоћи да они што пре добију агро картице. Навео је и да се очекује да ће пројекат аутоматизације процеса за издавање агро картица бити реализован до краја септембра, како би се цео тај процес убрзао. Тема састанка биле су и инспекцијске контроле, које су, како је речено, појачане, иако постоји објективан проблем недовољног броја инспектора у Србији.
Такође, један од захтева пољоприведника тиче се откупа и исплата меркантилне пшенице рода 2024. године од стране Републичке дирекције за робне резерве. Министар Мартиновић нагласио је да је Републичка дирекција за робне резерве предложила измену закључка Владе Републике Србије о куповини меркантилне пшенице рода 2024. године, на основу које ће бити предвиђено да се откуп изврши пропорционално на основу пријављених количина на наведеној берзи, рачунато до 30.000 тона пшенице, како би сва пољопривредна газдинства која су се пријавила закључила уговор о купопродаји. Додао је да је планирано да поменуте измене буду на дневном реду наредне седнице Владе, односно у четвртак, 29. августа.
Представници НАПС-а замолили су и да њихови чланови буду укључени у рад формираних радних група, а министар Мартиновић рекао је да ће они бити обавештени и консултовани у поступку израде прописа, као и да ће им, након израде Нацрта стратегије пољопривреде и руралног развоја од стране експерата, исти бити достављен, како би могли да дају своје предлоге за његове измене и допуне. Додао је да ће у наредном периоду бити размотрено доношење Закона о пољопривредној комори, што је такође био један од захтева представника Асоцијације.
Данашњем састанку, који је одржан у просторијама Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, присуствовао је и саветник председника Владе Републике Србије Данило Голубовић, државни секретар у Министарству пољопривреде Јелена Благојевић, помоћници министра Милица Неђић и Ненад Катанић и помоћник директора Управе за аграрна плаћања Драгослав Милутиновић, док су у својству представника Асоцијације у разговору учествовали Јовица Јакшић из Баваништа, Милош Радосављевић из Крагујевца, Драшко Живковић из Малог Црнића, Јанко Турчан из Старе Пазове, Владислав Глигорин из Панчева и Михаило Милановић из Овче у Београду.