Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine prof. dr Snežana Bogosavljević Bošković obišla je danas, 19. juna 2015. godine, Botaničku baštu „Jevremovac“.Ministar Bogosavljević Bošković je tom prilikom izjavila da je važno da nadležne institucije i dalje pomažu očuvanje ovog resursa, koji je kako je navela, naša velika dragocenost i dragulj kojim raspolaže Republika Srbija.
„Veliki je broj autohtonih biljnih vrsta koje se ovde neguju, veliki je broj biljnih vrsta koje su poreklom sa drugih kontinenata i koje se ovde neguju zahvaljujući velikom naporu i ljubavi svih zaposlenih. Ove biljne vrste služe kao edukativni materijal, kako za studente, tako i za sve građane koji su zainteresovani da vide čime to raspolaže i svet, ali i Srbija, kada se radi o biljnim vrstama“, izjavila je ministar Bogosavljević Bošković nakon obilaska preuređene bašte u kojoj je nedavno rekonstruisan i staklenik.
Ministarstvo je ukupno u prethodnoj i ovoj godini izdvojilo oko 4,5 miliona dinara kako bi pomogli očuvanju i unapređenju ovog resursa, ali i zaposlenima. „Ta sredstva nisu prevelika, ali u saradnji sa drugim ministarstvima, pre svega, Ministarstvom prosvete, Skupštinom grada i drugim institucijama, možemo nadalje da pomažemo, jer je to i naš nacionalni interes“, naglasila je ministar, dodajući da se radi o ozbiljnoj instituciji koja ima čime da se pohvali, i koja služi za ponos svima nama.
„Botanička bašta je deo Biološkog fakulteta, odnosno Instituta za botaniku i ima izuzetan značaj za nastavu i nauku iz oblasti botanike, ali je takođe i spomenik prirode II kategorije, i zaštićena je kao spomenik kulture“, izjavila je dekan Bioliškog fakulteta prof. dr Jelena Knežević Vučković.
„Sa resornim ministarstvom radilo se dosta na poslovima staranja i uređenja Botaničke bašte poslednjih godina“, navela je ona i dodala da je mnogo sredstava uloženo u Botaničku baštu, a učestvovali su Republika, Grad Beograd, Institut za botaniku, i IPA fondovi EU koji su angažovani za rekonstrukciju staklenika.
Botanička bašta se prostire na površini od oko 5 hektara, gde se na otvorenom prostoru nalazi preko 350 vrsta drveća i žbunja, domaćih, evropskih i egzotičnih biljaka, a ukupan biljni fond danas čini preko 1500 drveta, žbunja i zeljastih biljaka. Botanička bašta obuhvata pored otvorenih površina, Staklenu baštu i prostorije Instituta za botaniku (upravna zgrada, herbar, biblioteka, slušaonica, laboratorije).