Министар пољопривреде и заштите животне средине, проф. др Снежана Богосављевић Бошковић посетила је данас пољопривредна газдинства која се баве пластеничком производњом поврћа у Власотинцу и органском производњом воћа у Блацу и том приликом разговарала са представницима локалне самоуправе и пољопривредницима на тему актуелне ситуације у пољопривреди и проблемима са којима се сусрећу у процесу производње.
Oбилазећи пластеничку производњу парадајза, купуса, карфиола, паприке и краставаца породице Митровић, министар Богосављевић Бошковић је, у разговору са произвођачима поврћа Јабланичког округа, истакла да се ове године очекује производња од 170000 тона парадајза, што је за за око 20 посто више у односу на прошлу годину.
Говорећи о варирајућој цени парадајза, министар је појаснила да је велика количина произведеног парадајза условила нижу откупну цену, али да се са нижом ценом производње, и сa изванредним приносима као до сада, цена стабилизовала и ново варирање цене не треба очекивати, те да се нада да ће произвођачи бити задовољни.
Министар Богосављевић Бошковић је такође подсетила и да се за увоз парадајза у Републику Србију поред основне царине у износу од 30% наплаћује и посебна дажбина у износу од 12 динара по килограму, а у сезони у периоду од 15. маја до 15. септембра наплаћује и сезонска царина од 20%, што такође штити домаће произвођаче.
Произвођачи су у разговору са министром посебно истакли значај субвенција које су директно утицале на модернизацију и проширење производње.
„Иако су засади под органском производњом повећани 2015. године у односу на 2014. годину за око 65 посто, нисмо задовољни како је искоришена могућност за овај вид производње јер Србија има површине које се могу одлично искористити за органску производњу воћа“, рекла је министар Богосављевић Бошковић, обилазећи засаде купине породице Вулић у селу Доње Гргуре код Блаца.
Министар је посебно истакла да Министарство пољопривреде и заштите животне средине подржава и субвенцијама помаже органску производњу кроз помоћ за подизање засада, набавку садница, стубова, противградне мреже, изградњу прерађивачких капацитета и то у новчаним износима који су око 40 посто виши него за конвенционалну производњу.
Она је посебно нагласила резултате програма „Fruit and berries“, који су заједно реализовале Република Србија и Краљевина Данска а резултати су набавке трактора и прикључних машина, нови засади воћа, едукација 10500 људи и више од 800 нових радна места, посебно за жене и младе, што је око 5 милиона евра уложених у производњу воћа.
Ненад Јанићијевић, власник хладњаче из Доњих Гргура који годишње извезе више ок 1500 тона органик воћа је у разговору са министром истакао да је оваква производња воћа будућност Србије и Топличког краја али и да је неопходно удруживање произвођача, стални контакт са агрономима и саветодавним службама.
Министар Богосављевић Бошковић је данас посетила и хладњачу у селу Међухана.