Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine prof. dr Snežana Bogosavljević Bošković izjavila je da je Srbija napravila ozbiljan korak ka sprovođenju IPARD programa, kao i da se očekuje da će proces akreditacije potrebnih državnih institucija biti uspešno okončan u prvoj polovini 2016. godine.
Bogosavljević Bošković je otvarajući Prvu sednicu Odbora za praćenje IPARD II programa, istakla da je uspostavljanje tog odbora jedan od uslova sprovođenja IPARD programa.
Ministar je objasnila da će IPARD Odbor za praćenje, zajedno sa Upravljačkim telom pratiti efektivnost, efikasnost, kvalitet sprovođenja ovog programa, a naročito napredak u ostvarivanju definisanih ciljeva.
Bogosavljević Bošković je istakla da će završetak procesa akreditacije omogućiti raspisivanje prvih poziva za podnošenje prijava na konkurse za dobijanje sredstava iz pretpristupnih fondova EU za ruralni razvoj.
Bogosavljević Bošković je objasnila da su procedure za akreditaciju sistema jako rigorozne i striktno definisane, a čitav proces akreditacije ima svoju dinamiku i vremenske okvire.
Ministar je napomenula i da je završen proces samoprocene, eksterne revizije Nacionalnog fonda, Upravljačkog tela i Uprave za agrarna plaćanja i da je zahtev za poveravanje sprovođenja budžetskih ovlašćenja poslat Evropskog komisiji, Direktoratu za poljoprivredu i ruralni razvoj.
Bogosavljević Bošković je podsetila da je Ministarstvo izradilo IPARD program Republike Srbije za period 2014-2020, koji je Odlukom Evropske komisije zvanično usvojen u januaru 2015. godine i precizirala da opredeljena sredstva za realizaciju ovog programa iznose 175 miliona evra.
Ministar je navela da je u proteklom periodu bilo najvažnije definisati prioritetne sektore i adekvatne mere podrške, vodeći računa o njihovoj komplementarnosti sa merama koje će se nalaziti u Nacionalnom programu.
Programom je definisan set mera koji će u prvoj fazi omogućiti finansijsku podršku kako sektoru primarne poljoprivredne proizvodnje, prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda, tako i podršku diverzifikaciji ekonomskih aktivnosti u ruralnim oblastima Srbije, objasnila je Bogosavljević Bošković.
„Ukoliko budemo efikasni i uspešno realizujemo IPARD II program, u narednim godinama sa učešćem korisnika imaćemo oko 400 miliona evra investicija u ruralni razvoj. Stepen iskorišćenja ovih sredstava će ujedno biti i pokazatelj spremnosti naših institucija, kao i potencijalnih korisnika za samo članstvo u EU“, zaključila je Bogosavljević Bošković.
Pomoćnik ministra poljoprivrede i zaštite životne sredine Dragan Mirković objasnio je da je za 2016. godinu opredeljeno 20 miliona evra, dodajući da će biti preneta i neiskorišćena sredstva iz 2015. godine u iznosu od 15 miliona evra.
Mirković je objasnio da će poljoprivrednici sami finansirati investicije i da će nakon toga imati mogućnost refundacije, odnosno povraćaja novca u iznosu od 60 do 70 odsto u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji.
“Za mlade poljoprivrednike do 40 godina refundacija je do 65 odsto, a ukoliko je korisnik u planinskom području, 70 odsto”, naveo je Mirković.
Mirković je kazao i da će u Programu IPARD država Srbija učestvovati sa 25 odsto sredstava, tako da će ukupna vrednost programa iznositi 230 miliona evra, kao i da je krajnji rok da se odobrena sredstva povuku do 2023. godine.