Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović obratio se danas na Svečanoj akademiji koju je Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu organizovao povodom obeležavanja 70 godina od svog osnivanja.
Ministar je najpre ovu priliku iskoristio da ukaže na to da je u toku isplata dodatnih 10.000 dinara za ratarsku proizvodnju, te još jednom pozvao poljoprivredne proizvođače da redovno proveravaju svoje esanduče i, ukoliko žele, odreknu se prava na žalbu, što ubrzava isplatu. On je, ujedno, istakao i da će udeo agrarnog budžeta u ukupnom budžetu Republike Srbije za 2025. godinu iznositi skoro osam odsto, što, kako je naveo, govori u prilog tome koliko je poljoprivreda važna za državu Srbiju. Dodao je da je za napredak države, a samim tim i za unapređenje sektora poljoprivrede neophodna pomoć nauke, odnosno jača i intenzivnija saradnja između Ministarstva poljoprivrede, celokupne Vlade Srbije i fakulteta i instituta.
„Ovako duga tradicija Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu svedoči o kvalitetu nastavnog i naučnog procesa koji se ovde odvija. Čestitam vam ovaj jubilej i želim vam da još više doprinosite našoj nauci, a vaše studente pozivam da u budućnosti pomognu našoj privredi i našoj poljoprivredi. Nama su zahvaljujući mudroj politici predsednika Republike Aleksandra Vučića i politici svih Vlada Srbije od 2012. godine otvorena mnoga velika tržišta, a u narednom periodu očekuje nas i otvaranje novih. To je ogromna razvojna šansa, a da bismo bili konkurentni na tim velikim tržištima potreban nam je kvalitet, ali i kvantitet. Zbog toga nam je podrška nauke izuzetno potrebna“, istakao je Martinović.
Ministar je potom ukazao i na to da put napretka naše zemlje predstavlja i put ka obezbeđenju prehrambenog suvereniteta Srbije, koji je, kako je rekao, važan koliko i suverenitet države.
„U ovim teškim, vrlo nestabilnim i neizvesnim geopolitičkim trenucima u kojima se ne zna šta će sutra biti, proizvodnja hrane je zapravo neka vrsta namenske industrije. Kada govorimo o ratarstvu, voćarstvu, povrtarstvu i ostalim granama poljoprivrede, mogu da kažem da dobro stojimo, ali s druge strane, istovremeno se već decenijama suočavamo sa padom broja grla, tako da bi pomoć nauke dobrodošla i u namerama državnog vrha da dugoročno i efikasno unapredi domaće stočarstvo, a što bi ujedno smanjilo uvoz mesa i mesnih prerađevina, mleka i mlečnih proizvoda“, zaključio je Martinović.
Na današnjoj svečanosti obratio se i dekan Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Nenad Magazin, a dodeljene su i nagrade najzaslužnijim studentima i profesorima.
Autor foto: Tanjug