Поводом изјаве Роберта Шебека, шефа посланичке групе Странке слободе и правде у Скупштини АП Војводине, у којој је изнео тврдње да ће субвенције за сертификовано семе бити лаж, да исплатe субвенција по хектару и за IV квартал премије за млеко касне, као и да подношење захтева за повраћај акцизе на гориво још није омогућено у систему еАграр, те да јавни позив за тов јунади није био расписан више од годину дана, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић истиче следеће:
“Господин Шебек би, пре него што пред јавност изађе са новим низом неистина и јефтиних популистичких флоскула, могао да провери бар елементарне чињенице.
У складу са рекордним буџетом за пољопривреду у 2025. години, опредељена су средства за исплату регреса за набавку сертификованог семена у износу до 17.000 динара по хектару. Јавни позив за ову меру биће расписан до краја априла 2025. године.
Исплата субвенција пољопривредним произвођачима који су остварили право на основне подстицаје у биљној производњи у 2025. години је у току и до сада је донето 291.370 решења, што чини 95% поднетих захтева.
До данашњег дана, експедовано је укупно 272.644 решења, од којих је 82.630 правоснажно, а на основу њих је већ исплаћено скоро 6 милијарди динара нашим пољопривредницима.
Дакле, без обзира на неаргументоване нападе појединаца из опозиције, који покушавају да у јавности створе слику нереда и застоја, не би ли зарадили јефтине политичке поене, чињенице говоре потпуно супротно. Систем функционише, исплате се врше, а решења се доносе свакодневно”, поручио је министар Мартиновић.
Он је пољопривредне произвођаче подсетио на то да редовно проверавају своје еСандуче на порталу еУправa (https://euprava.gov.rs/) како би прихватили и преузели решења. Према његовим речима, након прихватања решења, потребно је да се корисници одрекну права на жалбу сагласно Упутству за одустанак од жалби. „На тај начин решења постају правоснажна и извршна, а средства ће бити брже исплаћена на кориснички рачун пријављен у електронски Регистар пољопривредних газдинстава“, нагласио је министар Мартиновић.
Како је додао, од 1. априла 2025. године омогућено је подношење захтева за повраћај акцизе на гориво и на платформи еАграр видљиви су сви рачуни од 1. јануара 2025. године.
Такође, како је Мартиновић истакао, у току је административна обрада захтева за IV квартал премије за млеко.
“Управа за аграрна плаћања улаже максималне напоре да сви захтеви буду завршени у најкраћем могућем року. Очекује се да током маја текуће године обрада свих уредно поднетих захтева за IV квартал премије за млеко буде завршена, а сва правоснажна решења исплаћена”, поручио је министар.
Мартиновић је подсетио на то да, као што је већ најављено, Управа за аграрна плаћања Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде наставља реализацију планираних мера подстицаја. Према његовим речима, у априлу се очекује расписивање два јавна позива, и то Јавни позив за субвенције за тов јунади, свиња, јагњади и јаради и Јавни позив за субвенције за квалитетна приплодна грла.
Говорећи о изјави Шебека да је само у Војводини у претходних неколико година угашено близу 30.000 пољопривредних газдинстава, Мартиновић је нагласио да је то још једна лаж у низу, те указао на то да је, према подацима из електронског Регистра пољопривредних газдинстава, на територији АП Војводине у 2020. години било регистровано 122.471, док је данас регистровано 135.794 пољопривредних газдинстава, што чини готово 30% од укупног броја свих регистрованих пољопривредних газдинстава у Републици Србији.
“Све наведено јасно показује да држава не само да испуњава своје обавезе према пољопривредницима, већ активно ради на унапређењу система, ефикаснијој исплати субвенција и јачању домаће производње. Упркос покушајима да се међу грађане и пољопривредне произвођаче унесе немир и неповерење, чињенице говоре у прилог томе да држава стоји уз своје пољопривреднике и да даљи развој пољопривреде остаје један од кључних приоритета Владе Србије. Аграрна политика се не води на улици, већ се доноси за столом, кроз дијалог, струку и конкретне мере, како би дала дугорочне резултате”, истакао је Мартиновић.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде – Управа за аграрна плаћања наставља са спровођењем активности према најављеној динамици, а јавни позиви за мере за које код пољопривредника влада највеће интересовање биће објављени у наредном периоду.