Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dr Aleksandar Martinović obratio se danas na Svečanoj akademiji koju je Društvo za zaštitu bilja Srbije organizovalo u prostorijama Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a povodom obeležavanja jubileja „70 godina od osnivanja Društva“.
Čestitajući ovako veliki jubilej predstavnicima Društva za zaštitu bilja Srbije, ministar je istakao da je za napredak srpske poljoprivrede potrebna pomoć nauke, te da su ovakvi skupovi, koji okupljaju predstavnike državnih organa, naučnih institucija, velikih kompanija i primarnih poljoprivrednih proizvođača, izuzetno važni, jer predstavljaju priliku da se, kroz razgovor i razmenu iskustva, izgradi međusobno poverenje i iznađu potrebna rešenja za sva aktuelna pitanja u sektoru poljoprivrede.
„Neophodna nam je sinergija države, nauke, proizvodnje, velikih kompanija, jer samo zajedno možemo da uspemo na sve zahtevnijem evropskom i svetskom tržištu hrane koje očekuje kvalitet i visoke standarde i podrazumeva primenu najsavremenijih tehnologija. Mislim da Srbija može da ponudi sve traženiju organsku hranu. Mislim da imamo dovoljno vrednih domaćina koji to mogu da isporuče, pametnih mladih naučnika koji mogu u tome da nam pomognu, imamo sposobne privrednike koji našu hranu mogu da izvezu. Nama su zahvaljujući mudroj politici predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića otvorena tržišta Evropske unije, Kine, Turske, Rusije, Egipta, a u narednom periodu očekuje nas i otvaranje novih tržišta. To je ogromna razvojna šansa, koju možemo da iskoristimo ako budemo jedinstveni i deo istog tima. Ukoliko svako odradi svoj deo posla, mi ćemo našoj Srbiji obezbediti ono čemu težimo, a to je prehrambeni suverenitet“, naglasio je Martinović.
On je dodao da je očuvanje biljnih resursa od esencijalnog značaja za život, ali i naglasio da je pomoć nauke takođe dobrodošla u namerama državnog vrha da dugoročno i efikasno unapredi domaće stočarstvo, s obzirom na to da se država suočava sa padom broja grla i da je povećanje stočnog fonda samim tim apsolutni prioritet, a što bi ujedno smanjilo uvoz mesa, mleka i mlečnih proizvoda.
Na kraju, ministar je naveo da današnji skup predstavlja i dokaz da srpska nauka ima čime da se ponosi, te izrazio zadovoljstvo što uprkos svim nedaćama koje su Srbiju snašle u prethodnim decenijama, srpska nauka nije došla u situaciju da zaostane za renomiranim fakultetima i institutima u Evropi i svetu. Naglasio je da i u budućnosti očekuje čvrsto partnerstvo i uspešnu saradnju Ministarstva poljoprivrede sa Društvom za zaštitu bilja Srbije, jer će to stvaranju funkcionalnog sistema za zaštitu bilja u našoj zemlji i proizvodnja kvalitetnih i konkurentnih biljnih proizvoda, što i jeste zajednički zadatak i cilj.
Na današnjem skupu obratio se i predsednik Društva za zaštitu bilja Srbije prof. dr Aleksa Obradović, predstavnik Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu prof. dr Milka Glavendekić, kao i predstavnik Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu doc. dr Nemanja Mirković.
Svečana akademija bila je i povod da Društvo za zaštitu bilja Srbije uruči priznanja najzaslužnijima, među kojima je i Uprava za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Autor foto: Tanjug