У просторијама „Пољопривредног клуба“ одржана је радионица на тему „Програм школског воћа и поврћа, прерађевина од воћа и поврћа и млека и млечних производа“. Радионицу је одржана под покровитељством Министарства пљопривреде, шумарства и водопривреде, у сарадњи са експертима ангажованим у оквиру Твининг пројекта „Јачање и адаптација административних капацитета за увођење заједничке организације пољопривредног тржишта“, а који је финансиран од стране Европске уније.
На радионици су експерти из Пољске и Литваније упознали присутне са одредбама Школске шеме за воће и поврће, прерађевина од воћа и поврћа и млека и млечних производа, те конкретно и практично приказали искуство из њихових земаља. Такође, представљени су и нацрти подзаконских аката који су припремљени заједно са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Закон о уређењу тржишта пољоривредних производа („Службени гласник РС“ бр.67/21), као кровни закон, представља правни основ за доношење мера које се односе на мере подршке побољшању прехрамбених навика деце и омладине у наведеним секторима, а почетак спровођења истих планиран је за школску 2025/26.
Циљ ове мере је потрошња домаћих производа међу школском децом и подизање свести о важности здраве исхране и хранљивих вредности свежег воћа и поврћа, као и млека и млечних производа. Други циљ је спречавање гојазности и болести узрокованих неадекватном исхраном у школском узрасту, с обзиром на то да се у том периоду стварају здраве прехрамбене навике. Уколико се деци понуде прерађени производи, они не смеју садржати додати шећер, соли и масти.
За реализацију ове мере потребна је сарадња са привредним субјектима (произвођачима, трговцима и дистрибутерима), који би, у одређеним временским интервалима и у одређеним образовно-васпитним установама, дистрибуирали школске ужине, сачињене од сезонског воћа и поврћа, актуелног за тај период године, као и млеко и млечне производе. Корисници ове мере били би привредни субјекти, циљна група су деца школског узраста, а да би се спровела ова активност и имплементација саме мере биће потребно укључити велики број актера: саветодавних стручних служби, Министарства просвете, Министарства здравља, Института за јавно здравље и одређених организационих јединица Министарства пољопривреде.
На радионици су, поред представника Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, присусутвовали и представници Министарства просвете, Министарства здравља, затим Института за јавно здравље Србије „Батут“, Привредне коморе Србије, представници Привредне коморе Војводине и многи други.
Аутор фото: МПШВ