U prostorijama „Poljoprivrednog kluba“ održana je radionica na temu „Program školskog voća i povrća, prerađevina od voća i povrća i mleka i mlečnih proizvoda“. Radionicu je održana pod pokroviteljstvom Ministarstva pljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u saradnji sa ekspertima angažovanim u okviru Tvining projekta „Jačanje i adaptacija administrativnih kapaciteta za uvođenje zajedničke organizacije poljoprivrednog tržišta“, a koji je finansiran od strane Evropske unije.
Na radionici su eksperti iz Poljske i Litvanije upoznali prisutne sa odredbama Školske šeme za voće i povrće, prerađevina od voća i povrća i mleka i mlečnih proizvoda, te konkretno i praktično prikazali iskustvo iz njihovih zemalja. Takođe, predstavljeni su i nacrti podzakonskih akata koji su pripremljeni zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Zakon o uređenju tržišta poljorivrednih proizvoda („Službeni glasnik RS“ br.67/21), kao krovni zakon, predstavlja pravni osnov za donošenje mera koje se odnose na mere podrške poboljšanju prehrambenih navika dece i omladine u navedenim sektorima, a početak sprovođenja istih planiran je za školsku 2025/26.
Cilj ove mere je potrošnja domaćih proizvoda među školskom decom i podizanje svesti o važnosti zdrave ishrane i hranljivih vrednosti svežeg voća i povrća, kao i mleka i mlečnih proizvoda. Drugi cilj je sprečavanje gojaznosti i bolesti uzrokovanih neadekvatnom ishranom u školskom uzrastu, s obzirom na to da se u tom periodu stvaraju zdrave prehrambene navike. Ukoliko se deci ponude prerađeni proizvodi, oni ne smeju sadržati dodati šećer, soli i masti.
Za realizaciju ove mere potrebna je saradnja sa privrednim subjektima (proizvođačima, trgovcima i distributerima), koji bi, u određenim vremenskim intervalima i u određenim obrazovno-vaspitnim ustanovama, distribuirali školske užine, sačinjene od sezonskog voća i povrća, aktuelnog za taj period godine, kao i mleko i mlečne proizvode. Korisnici ove mere bili bi privredni subjekti, ciljna grupa su deca školskog uzrasta, a da bi se sprovela ova aktivnost i implementacija same mere biće potrebno uključiti veliki broj aktera: savetodavnih stručnih službi, Ministarstva prosvete, Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje i određenih organizacionih jedinica Ministarstva poljoprivrede.
Na radionici su, pored predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, prisusutvovali i predstavnici Ministarstva prosvete, Ministarstva zdravlja, zatim Instituta za javno zdravlje Srbije „Batut“, Privredne komore Srbije, predstavnici Privredne komore Vojvodine i mnogi drugi.
Autor foto: MPŠV