Саопштења Министарства и најаве

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде позива пољопривреднике да на време осигурају своје усеве, засаде и животиње

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде позива све носиоце пољопривредних газдинстава да искористе право на подстицаје за осигурање усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња и тиме умање ризике од све учесталијих временских непогода.

Упркос томе што држава редовно издваја значајна средства за субвенционисање осигурања, број корисника ове мере је у опадању – са преко 27.000 корисника у 2023. години на нешто више од 21.000 у 2024. години. Због тога ће Министарство ове године интензивирати кампању информисања и сарадње са локалним самоуправама и саветодавним службама, како би што више произвођача било обухваћено овом важном мером. Очекује се да ће, како се број пољопривредних произвођача који осигуравају своје усеве, плодове, вишегодишње засаде, расаднике и животиње буде повећавао, премије и услови осигурања бити повољнији.

Право на подстицаје имају сва пољопривредна газдинства уписана у Регистар и у активном статусу, која у периоду од 16. новембра претходне до 15. новембра текуће године закључе полису осигурања са неком од осигуравајућих кућа.

Министарство покрива између 40 и 70 одсто вредности премије осигурања, у зависности од територије и врсте производње,. Пољопривредни произвођачи из Моравичког, Златиборског, Подунавског, Шумадијског, Колубарског, Мачванског, Расинског округа и Града Београда имају право на субвенцију у износу од 70 одсто вредности премије осигурања.

Захтеви се подносе искључиво путем платформе еАграр, а за техничку подршку пољопривредницима су на располагању саветодавци, локалне самоуправе и овлашћена лица Управе за аграрна плаћања. Јавни позив са детаљима биће објављен у другој половини године, а све информације биће доступне на званичном сајту Министарства и Управе за аграрна плаћања.

Министарство пољопривреде апелује на све произвођаче да не остављају своју производњу без заштите и да искористе доступне мере подршке.

У свом обраћању члановима Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду Народне скупштине Републике Србије на јучерашњој 15. седници Одбора, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде проф. др Драган Гламочић посебну пажњу посветио је управо изазовима у сектору воћарства, а у светлу климатских промена и све учесталијих временских непогода.

Он је истакао да посебну штету проузрокује град, а да значајан број засада још увек нема адекватну противградну заштиту.

„На временске услове не можемо да утичемо, али зато можемо да делујемо превентивно. Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде препознаје ове изазове и настоји да подржи произвођаче кроз низ конкретних мера подршке, пре свега кроз подстицаје за осигурање усева, плодова, вишегодишњих засада, расадника и животиња, као и кроз подстицаје за инвестиције за набавку нових машина и опреме за заштиту биљака од болести и града, али и кроз рад на даљој модернизацији система аутоматске противградне заштите“, поручио је Гламочић.

Додао је да Министарство активно прати развој нових технологија у заштити биља и сточарства, и позвао стручну јавност да предлаже иновације које могу допринети бољој отпорности пољопривреде на климатске изазове.

Он је, такође, позвао све носиоце пољопривредних газдинстава да искористе право на већ поменуте подстицаје Министарства и заштите своју производњу.

Аутор фото: Народна скупштина Републике Србије

Категорије

Величина текста
Контраст