Делегација Републике Србије, коју су чинили шеф Кабинета министра пољопривреде, шумарства и водопривреде и помоћник министра за међународну сарадњу и европске интеграције Ања Јавор и директор Управе за шуме Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Саша Стаматовић, учествовала је на дводневној Деветој Министарској конференцији о заштити шума у Европи (FOREST EUROPE), која се ове године одржава у Бону у Немачкој.
Конференција, која се од 1990. године организује као паневропски добровољни процес шумарске политике на високом нивоу, окупила је министре надлежне за послове шумарства и представнике ресорних министарстава из европских земаља, као и надлежног комесара Европске заједнице и високе представнике држава и организација које се налазе у статусу посматрача.
Овом приликом донете су одлуке о заједничким питањима која се односе на шуме и шумарство од највишег политичког значаја, а преузете министарске обавезе садржане су у Декларацији из Бона: „FOREST EUROPE – Старање о одрживом газдовању шумама прикладном за будућност“, као и Одлуци из Бона: „Одрживо газдовање шумама као алат за унапређење прилагодљивости шума“. Потписивањем Одлуке створени су предуслови за оснивање Forest Risk Facility (FoRISK) са задатком пружања подршке земљама потписницама и посматрачима, у циљу побољшања отпорности шума и управљања ризицима. У име министра пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александра Мартиновића, а као шеф делегације Републике Србије на Деветој Министарској конференцији FOREST EUROPE, наведена документа потписала је помоћник министра Ања Јавор.
Она је истакла да Република Србија уважава значај шума за српско друштво и активно учествује у глобалним и регионалним процесима који за циљ имају пре свега очување шума, али и допринос сталном унапређењу одрживог газдовања шумама.
„Подстичући већу сарадњу, размену иновација и надограђивање на међусобним искуствима, посебно у оквиру процеса FOREST EUROPE који усмерава шумарску политику широм Европе, морамо да се позабавимо прекограничним изазовима и обезбедимо одрживост наших шума за добробит свих, како на националном нивоу, тако и широм Европе. Република Србија, као једна од земаља потписница процеса FOREST EUROPE, у потпуности подржава текст Декларације и Одлуке из Бона и биће апсолутно посвећена испуњавању својих обавеза“, навела је Јавор.
Церемонијом отварања Конференције у Бону указало се на позитивни утицај шума на квалитет живота људи, након чега је уследила презентација „Извештаја о имплементацији 2021 – 2024”, у ком су истакнута достигнућа земаља потписница и посматрача, као и канцеларије FOREST EUROPE из Бона. Такође, одржана су два округла стола високих представника држава о Декларацији и Одлуци из Бона, уз пратеће сесије.
Прва Министарска конференција одржана је у Стразбуру 1990. године, када су земље потписнице усагласиле успостављање једног оваквог процеса, а са циљем развијања заједничких стратегија о томе како заштитити шуме и одрживо газдовати шумама. Сваке четири до пет година, министри надлежни за послове шумарства састају се како би усвојили нове декларације и одлуке, које служе као оквир за имплементацију одрживог газдовања шумама, прилагођеног националним околностима, али са регионалним приступом јачању међународне сарадње.
На самом крају овогодишње конференције Савезна Република Немачка предала је председавање FOREST EUROPE процесом Шведској, почевши од 1. јануара 2025. године.
Аутор фото: МПШВ