Пловидбом бродом на реци Дунав, током које су презентовани кључни пројекти од великог значаја за цео регион дунавског слива, изложбом „Са београдских река“ ауторке Гордане Каровић, кустоскиње Музеја науке и технике у Београду, и дечијим програмом током ког су најмлађи посетиоци имали прилику да се едукују о најбитнијим еколошким темама, данас је свечано обележен Међународни дан реке Дунав. Догађај је организовало ЈВП „Србијаводе“, у сарадњи са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде – Републичком дирекцијом за воде.
Државна секретарка у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Ливија Павићевић истакла је да се овај важан датум обележава већ 20 година широм слива реке Дунав, те да се прославом указује на значај и важну улогу Дунава и његових притока у животима људи.
„Република Србија је једна од потписница Конвенције о сарадњи на заштити и одрживом коришћењу реке Дунав, која је потписана 29. јуна 1994. године у Софији и од 2004. године овај датум се традиционално обележава и у Србији. Наша држава поштује своје међународне обавезе у оквиру европске агенде и ради на усклађивању своје водне политике са стандардима Европске уније, што укључује и усвајање европских директива о водама“, истакла је Павићевић и додала да сарадња са европским институцијама омогућава и приступ фондовима и ресурсима који подржавају пројекте у области водопривреде.
Она је навела да је, уз подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, ЈВП „Србијаводе“ данас организовало широк спектар активности, између осталог и едукативну радионицу за децу, те нагласила да ће се сарадња Министарства и овог јавног предузећа наставити на највишем нивоу и у будућности.
Међународна сарадња Републике Србије у области вода игра кључну улогу у унапређењу одрживог управљања водним ресурсима, заштити животне средине, смањењу ризика од поплава и суша, као и у постизању циљева одрживог развоја. Ова сарадња одвија се на различитим нивоима, укључујући билатералне односе, регионалне иницијативе и партнерства са међународним организацијама.
У оквиру данашњег догађаја представљени су међународни пројекти „Danube Water Balance“, „Danube Sediment Q2“ и „Tethys“, на чијој реализацији испред Републике Србије активно учествују експерти ЈВП „Србијаводе“ и Института за водопривреду „Јарослав Черни“.
Фото: МПШВ/Ива Петровић