ИПАРД програм 2014-2020 одобрен је Србији од стране Европске комисије у укупном износу од 175 милиона евра. Циљ акредитације структуре за спровођење програма је добијање одобрења да се средства намењена пољопривреди и руралном развоју из фонда приступне помоћи користе на програмом прописани начин.
С обзирим да је један од кључних циљева Министарства и акредитована, активна и функционална Управа за аграрна плаћања (УАП), која ће бити стуб пољопривредног развоја у Србији, активност усмерена ка овој линији финансирања била је и један од првих потеза Министарства пољопривреде и заштите животне средине, формираног пре 35 дана. Привремено одбијена акредитација, о чему је Министарство обавештено 8. августа 2016. године у документу о запажањима и препорукама ревизије Европске Комисије, која је обављена у периоду од 23. маја до 1. јуна 2016. године, третирана је као приоритет, што је подразумевало најбржу могућу припрему одговора на дате препоруке и рад на отклањању констатованих недостатака.
По пријему препорука Министарство је одмах формирало тим који се бави анализом блокирајућих фактора, констатованих приликом процеса ревизије. Тим је сачињен од ИТ стручњака, грађевинских инжењера, кадрова ЦИП-а и Грађевинске дирекције Србије и за задатак има елиминисање проблематичних аспеката, ИТ конфигурисање и безбедност система као и селекцију неопходнох кадрова која је у току.
У међувремену, Министарство је обезбедило и новац за комплетно финансирање свих ових активности, које имају за циљ да обезбеде одобрење акредитације приликом наредне ревизије Европске комисије.
Министарство је одлучно да истраје у намери да постигне европски ниво стандарда у пољопривреди и омогући сервис пољопривредницима и свим релевантним чиниоцима са којима сарађује, а који се огледа пре свега у приступу потребним ресурсима – знању, кадровима и финансијским средствима.
Србија је пољопривредна земља и Министарство ће учинити све што је потребно како би квалификовало ову тему као централну друштвену тему.
Писање медија поводом свега наведеног је, верујемо, резултат недостатка тачних, потпуних и актуелних информација, а не злонамерности и потраге за још једним ударним насловом. Пољопривреда је логично опредељење и главни посао Србије према коме би сви, пре свега, требали да се поставимо одговорно.
Министарство се неће бавити кривицама и сензацијама и неће трошити време на прошлост, већ констатовањем чињеничног стања, решавањем проблема и припремом нових пројеката који су у служби активног развоја. Један од приоритета јесте и буџет од 175 милиона евра из ИПАРД програма, који је и те како достижан. Знамо све шта треба да се уради и увелико радимо на томе, а о прецизним роковима изјаснићемо се када они буду извесни.
Позивамо медије, као и све активне чиниоце у пољопривреди, да у Министарству препознају конструктивног партнера који је спреман да слуша, разуме, размишља и делује у складу са стратегијом и јасним циљевима за модерну и успешну Србију на европском путу.