Министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Богосављевић Бошковић говорила је данас, 16. септембра 2015. године, на Јавној расправи о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о водама, која је одржана у просторијама Привредне коморе Србије.
Министар Богосављевић Бошковић је изјавила да се са појачаном пажњом мора приступити нормативном уређењу водопривреде, како би се омогућило функционисање сва три стуба на којима она почива – коришћење воде, заштита воде и заштита од штетног дејства воде.
„Усклађеност са законодавством Европске уније у области вода је веома захтевно а имплементација директива за последицу има значајне инвестиције, тако да је, на пример, примена директива о пречишћавању комуналних отпадних вода, воде за пиће и нитратне директиве процењена на око 8 милијарди евра. Такође, и тај процес захтева добру припрему администрације и инвестиција, јачање капацитета и мобилисање како националних финансијских ресурса тако и средстава фондова ЕУ и међународних финансијских институција“, рекла је министар и додала да је један од разлога за предлагање ових измена и допуна и проширење правног основа за доношење подзаконских прописа у делу Закона о водама, који се односи на заштиту вода од загађивања, како би се обезбедила правна база за преношење одредаба релевантних директива које у правни систем Републике Србије могу бити транспоноване и подзаконским прописима.
Као један од разлога за измену и допуну важећег Закона о водама, министар је навела да треба уврстити и потребу да се прецизније и јасније уреде поједини делови закона који су регулисали област одбране од поплава и нагласила да се мора створити ефикасан систем заштите од вода, као и штетног дејства ерозија и бујица, што је такође садржано у Нацрту овог закона.
Доношење новог закона о водама планирано је за 2017. годину, који ће потпуно бити усклађен са прописима Европске Уније у овој области.
Нацртом закона о изменама и допунама Закона о водама се постижу следећи циљеви: усклађивање домаћег законодавства у области вода са законодавством Европске уније; стварање услова за управљање водама на начин којим се постиже добар статус вода, а човекове потребе за водом задовољавају уз поштовање ограничења које поставља очување равнотеже у природи, кроз доношење планских докумената, прописивање права и обавеза свих субјеката који користе и/или загађују воду, односно користе водно земљиште и водне објекте, издавање водних аката и контрола њихове примене; обезбеђење транспарентности поступака за давање у закуп водног земљишта, као добра од општег интереса, за намене прописане Законом о водама као и отклањање недостатака у примени важећег Закона о водама уочених у току примене тог закона.
Предложене измене и допуне такође су и у складу са планом, изнетим на састанаку Међувладине конференције о приступању Републике Србије ЕУ на министарском нивоу, да Република Србија буде у потпуности спремна да преузме обавезе из чланства у Европској унији до краја 2018. године, као и са пост скрининг документом – статус и планови преношења и спровођења правних тековина ЕУ за поглавље 27 животна средина и климатске промене.
Јавна расправа о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о водама спроводи се у периоду од 11. до 30. септембра 2015. године. Нацрт закона о изменама и допунама Закона о водама је доступан на интернет страници Министарства пољопривреде и заштите животне средине http://www.minpolj.gov.rs Примедбе, предлози и сугестије, у време трајања јавне расправе, достављају се Министарству пољопривреде и заштите животне средине путем електронске поште на e-mail адресу: zakoni.rasprava@minpolj.gov.rs или на адресу: Министарство пољопривреде и заштите животне средине – Републичка дирекција за воде, Београд, Белевар уметности 2а.