Саопштења Министарства и најаве Активности министра

Oдбрана од леда на рекама успешно спроведена, нема опасности

Захваљујући ангажовању целокупног система, пуној координацији свих служби и максималној синхронизованости, одбрана од леда успешно је спроведена и када ледоломци заврше посао на деоници од Бановаца до Београда, моћи ће да се каже да на простору Републике Србије нема опасности од леда на рекама, саопштили су данас, 25. јануара 2017. године министар пољопривреде и заштите животне средине Бранислав Недимовић и председник Покрајинске владе Игор Мировић након састанка одржаног у просторијама ЈВП “Воде Војводине”.

Министар Недимовић изјавио је након састанка са представницима надлежних водопривредних предузећа и дирекција, да се раде анализе трошкова изазваних појавом леда на рекама, да је тај посао у току и да ће у процес надокнаде трошкова ући само они случајеви где се утврди да је штета оправдана, док се, како је истакао, неће разматрати случајеви код којих је главни узрочник људска грешка.

“Најбитније је да смо успели да сачувамо водопривредне објекте, пре свега мостове, а штета постоји у делу транспорта и ту имамо оправдану штету и штету због људске грешке”, рекао је Недимовић и додао да се на свим рекама у Србији врши осматрање током свих 24 сата дневно и да се све промене на терену одмах региструју.

 Недимовић је нагласио да је приоритет да се пробије ледени чеп у дужини од 13 километара између Бановаца и Пупиновог моста и да се ослободе две барже које се тамо налазе.

 По речима министра Недимовића, у току су разговори о заједничкој акцији на одбрани од леда са Румунијом и у тој земљи је ангажован и један наш брод.

 Недимовић је посебно нагласио чињеницу да су добри односи премијера Србије Александра Вучића и премијера Мађарске Виктора Орбана имали утицаја да се у пракси лакше и боље спроведе међудржавни споразум о ангажовању мађарских ледоломаца.

“Ледоломци из Мађарске имали су рок од 72 сата да се појаве на нашој територији, а појавили су се за свега неких 15 или 16 сати, што најбоље говори колико је значајна та политичка подршка”, истакао је Недимовић.

Екстремне ситуације са ледом на рекама попут ових које тренутно имамо, како је рекао Недимовић, имали смо у прошлости у неколико наврата 1956. године, 1985. 1986. и у зиму 2011/2012. године и то нас упозорава да морамо предузети одређене кораке да у будућности имамо што мање таквих проблема.

“Први пут имамо пуну координацију свих служби и максималну синхронизованост и моја је жеља да успоставимо такав систем да буде трајан и да колеге које у будућности дођу на моје место немају главобоље око тога како ће одбрана бити спроведена, већ да се тачно зна ко шта ради”, нагласио је министар пољопривреде.

Недимовић је навео да постоји елаборат који садржи целовито решење и који је спремна да помогне Светска банка, а треба утврдити да ли да се иде у куповину ледоломаца, или постоји могућност да набавка ледоломаца иде кроз неки вид донације.

Председник Покрајинске владе Мировић је казао да је на састанку анализирано постојеће стање када је реч о леду на рекама, али је било говора и о потезима које треба предузети како би у будућности избегли сличне проблеме.

“У будућности морамо бити самосталнији у одбрани од леда на рекама и моје лично мишљење и предлог је да морамо ући у процес набавке ледоломаца”, рекао је Мировић и додао да је Покрајинска влада на реализацији тог пројекта понудила и финансијску и стручну помоћ.

Мировић је истакао да се одбрана од леда обавља по тачно утврђеној процедури која је прописана редовном или ванредном одбраном, а не, како је рекао, “на основу захтева друштвених мрежа или неких медија”. Поштовање тих процедура, по његовим речима, дало је и даје добре резултате.

Категорије

Величина текста
Контраст