Министар пољопривреде и заштите животне средине проф. др Снежана Богосављевић Бошковић председавала је данас првом седницом Националног савета за климатске промене.
„Заштита животне средине је једно од главних, ургентних питања и за Владу и за државу, питање које тражи широк консензус грађана, државе, научне и стручне јавности. Истраживања указују на нераскидиву везу климатских промена и сектора енергетике, саобраћаја, индустрије. Клима се на земљи мењала, и данас смо сведоци пораста температуре, која доводи до загађења атмосфере и појаву „ стаклене баште“. Зато, ово није проблем само Србије, већ глобални проблем“, рекла је министар Богосављевић Бошковић.
Министар Богосављевић Бошковић је изразила очекивање да ће рад Савета Србији помоћи и у бржој интеграцији у ЕУ у области заштите животне средине, што је један од циљева овог тела. Области којима ће се то саветодавно тело бавити биће системи заштите и унапређење стања ваздуха, вода, земљишта у Србији.
„Потребно је да се смањи употреба фосилних горива, а ово се може решавати повећањем енергетске ефикасности, укључивањем обновљивих извора енергије, као и спречавањем непланског сечења шума и њиховом обнављању“, истакла је министар.
Нагласила је да се Србија налази на 73 месту у ефикасности смањења њених последица, од укупно 192 државе које су потписале Споразум о климатским променама. Климатске промене су важне за пољопривреду, јер креирају дневну, месечну, годишњу температуру, као и количину падавина битну за за агро- еколошки амбијент.
„Циљ нам је да Савет буде покретач свести о значају климатских промена, подизања знања о овом проблему, али и начинима његовог решавања. Питање климатских промена није само питање надлежности министарства одговорног за заштиту животне средине, већ је потребно да се уврсте у националне циљеве развоја и на тај начин обезбеде ефикаснију припрему и реализацију активности у борби против климатских промена, директно повезане и са одрживим економским развојем“, нагласила је Богосављевић Бошковић.
На седници су разматране теме које су се односиле на усвајање предлога Пословника о раду Националног савета за климатске промене, испуњење регуларних обавеза према Оквирној конвенцији УН о промени климе, припрема за Конференцију 2015. године, и усклађивање националног са ЕУ законодавством.