„Влада Србије препознаје климатске промене као један од великих изазова националног развоја, те као проблем који је потребно уз допринос сваке државе решавати глобално. Србија је међу првих десет земаља, у јуну доставила Секретаријату Оквирне конференције УН о промени климе своје Национално утврђене могућности смањења емисије гасова са ефектом стаклене баште“, изјавила је данас на Конференцији о климатским променама у Београду: Промена климе глобални изазов – време за акцију на свим нивоима министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић.
Министар Богосављевић Бошковић је изразила надање ће и све остале државе чланице Конвенције доставити документ и да ће 21. Конференција УН која се одржава у Паризу довести до консензуса и обезбедити будућност генерацијама које долазе додајући да верује да ће бити обезбеђен правно обавезујући, фер и амбициозни међународни договор.
„Министарство се у сарадњи са другим институцијама озбиљно, систематично и одговорно припрема за “битку за постизање циљева конференције у Паризу”. То је битка за убрзавање процеса европских интеграција Србије“, нагласила је министар.
Богосављевић Бошковић је најавила да је у циљу ефикасније адаптације на измењене климатске услове, али и подизања нивоа јавне расправе у овој области Министарство израдило публикацију: „Загрејавање усева – како одговорити“ – Промене климе: шта то значи за пољопривреду Србије и додала да је тежња нам да овом публикацијом укажемо на могуће проблеме, али, пре свега, да представимо опције и сугеришемо решења.
Амабасадорка Француске у Србији Кристин Моро, чија је земља домаћин конференције у Паризу, рекла је да је тема скупа да ли ће човечанство бити у стању да очува живот планете и додала да за Србију, као и за друге земље, један од проблема је финансирање, али цена непредузимања активности биће много већа.
Шеф делегације ЕУ у Србији Мајкл Давенпорт очекује да ће у Паризу бити постигнут правно-обавезујући, правичан и амбициозан споразум истакавши да је реч о историјском скупу.Он је додао да је Србија такође део тог процеса и похвалио напоре Србије да оствари конкретне резултате, јер је још у јуну утврдила националне могућности за смањење емисије штетних гасова.
Амбасадор Немачке у Београду Алекс Дитман истакао је да се цео свет припрема за ту конференцију и да је више од 100 земаља најавило учешће, укључујући САД и Кину и похвалио Србију за националне мере које је донела додавши да је дугорочни циљ земаља чланица Г7 и ЕУ декарбонизација.
Подсетивши да се Србија прошле године суочила са поплавама, стална представница УНДП-а у Србији Ирена Војачкова-Солорано поручила је да “ако не поступамо адекватно према животној средини, неће ни она према нама”.
Војачкова-Солорано је навела да ће УНДП, као и до сада бити поуздан партнер Србији како у праћену глобалних обавеза и извештавања о напретку, тако и на њеном путу приступања ЕУ.
Француска ће крајем новембра бити домаћин и председавати 21. Конференцијом о климатским променама која треба да доведе до новог међународног споразума о клими који би био примењив на све земље, а са циљем да се глобално загревање ограничи на два степена Целзијусова.
Конференцију организује Министарство пољопривреде и заштите животне средине, уз подршку Програма УН за развој (УНДП) и у сарадњи са амбасадом Француске. Током два дана учесницима конференције ће се обратити више од 20 стручњака из области климатских промена, одрживог развоја и јавних прописа, који ће представити иницијативе на нивоу Републике Србије у овој области, са посебним освртом на значај међународних и домаћих мера за српску привреду, законодавство и животну средину.
Конференција Оквирне конвенције УН о климатским променама – “Париз 2015” одржаће се од 30. новембра до 11. децембра, а на њој ће учествовати делегације из 195 земаља и ЕУ.