Saopštenja Ministarstva i najave Aktivnosti ministra

Srbija spremna za Konferenciju o klimatskim promenama u Parizu

_MG_9272

„Vlada Srbije prepoznaje klimatske promene kao jedan od velikih izazova nacionalnog razvoja, te kao problem koji je potrebno uz doprinos svake države rešavati globalno. Srbija je među prvih deset zemalja, u junu dostavila Sekretarijatu Okvirne konferencije UN o promeni klime svoje Nacionalno utvrđene mogućnosti smanjenja emisije gasova sa efektom staklene bašte“, izjavila je danas na Konferenciji o klimatskim promenama u Beogradu: Promena klime globalni izazov – vreme za akciju na svim nivoima ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković.

Ministar Bogosavljević Bošković je izrazila nadanje će i sve ostale države članice Konvencije dostaviti dokument i da će 21. Konferencija UN koja se održava u Parizu dovesti do konsenzusa i obezbediti budućnost generacijama koje dolaze dodajući da veruje da će biti obezbeđen pravno obavezujući, fer i ambiciozni međunarodni dogovor.

„Ministarstvo se u saradnji sa drugim institucijama ozbiljno, sistematično i odgovorno priprema za “bitku za postizanje ciljeva konferencije u Parizu”. To je bitka za ubrzavanje procesa evropskih integracija Srbije“, naglasila je ministar.

_MG_9278

Bogosavljević Bošković je najavila da je u cilju efikasnije adaptacije na izmenjene klimatske uslove, ali i podizanja nivoa javne rasprave u ovoj oblasti Ministarstvo izradilo publikaciju: „Zagrejavanje useva – kako odgovoriti“ – Promene klime: šta to znači za poljoprivredu Srbije i dodala da je težnja nam da ovom publikacijom ukažemo na moguće probleme, ali, pre svega, da predstavimo opcije i sugerišemo rešenja.

Amabasadorka Francuske u Srbiji Kristin Moro, čija je zemlja domaćin konferencije u Parizu, rekla je da je tema skupa da li će čovečanstvo biti u stanju da očuva život planete i dodala da za Srbiju, kao i za druge zemlje, jedan od problema je finansiranje, ali cena nepreduzimanja aktivnosti biće mnogo veća.

Šef delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport očekuje da će u Parizu biti postignut pravno-obavezujući, pravičan i ambiciozan sporazum istakavši da je reč o istorijskom skupu.On je dodao da je Srbija takođe deo tog procesa i pohvalio napore Srbije da ostvari konkretne rezultate, jer je još u junu utvrdila nacionalne mogućnosti za smanjenje emisije štetnih gasova.

_MG_9324

Ambasador Nemačke u Beogradu Aleks Ditman istakao je da se ceo svet priprema za tu konferenciju i da je više od 100 zemalja najavilo učešće, uključujući SAD i Kinu i pohvalio Srbiju za nacionalne mere koje je donela dodavši da je dugoročni cilj zemalja članica G7 i EU dekarbonizacija.

Podsetivši da se Srbija prošle godine suočila sa poplavama, stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Irena Vojačkova-Solorano poručila je da “ako ne postupamo adekvatno prema životnoj sredini, neće ni ona prema nama”.

Vojačkova-Solorano je navela da će UNDP, kao i do sada biti pouzdan partner Srbiji kako u praćenu globalnih obaveza i izveštavanja o napretku, tako i na njenom putu pristupanja EU.

Francuska će krajem novembra biti domaćin i predsedavati 21. Konferencijom o klimatskim promenama koja treba da dovede do novog međunarodnog sporazuma o klimi koji bi bio primenjiv na sve zemlje, a sa ciljem da se globalno zagrevanje ograniči na dva stepena Celzijusova.

Konferenciju organizuje Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, uz podršku Programa UN za razvoj (UNDP) i u saradnji sa ambasadom Francuske.  Tokom dva dana učesnicima konferencije će se obratiti više od 20 stručnjaka iz oblasti klimatskih promena, održivog razvoja i javnih propisa, koji će predstaviti inicijative na nivou Republike Srbije u ovoj oblasti, sa posebnim osvrtom na značaj međunarodnih i domaćih mera za srpsku privredu, zakonodavstvo i životnu sredinu.

Konferencija Okvirne konvencije UN o klimatskim promenama – “Pariz 2015” održaće se od 30. novembra do 11. decembra, a na njoj će učestvovati delegacije iz 195 zemalja i EU.

Kategorije

Veličina teksta
Kontrast