Završna konferencija druge faze projekta „Uvođenje i održavanje funkcionalnog sistema identifikacije zemljišnih parcela (LPIS) u pilot opštinama Republike Srbije održana je danas u Beogradu. U okviru projekta, koji traje godinu dana i finansira se iz sredstava Evropske unije, digitalizovana je 1.351 poljoprivredna parcela kod 323 poljoprivredna gazdinstva u Leskovcu, Boljevcu, Sremskoj Mitrovici i Čajetini, kao pilot opštinama. Konferenciju je otvorio direktor Uprave za agrarna plaćanja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Slobodan Nikolovski.
“Sistem identifikacije zemljišnih parcela (LPIS) je jedan od najznačajnijih elemenata Integrisanog administrativnog i kontrolnog sistema (IACS). Njegovim uspostavljanjem poljoprivrednim gazdinstvima će biti omogućeno da na jednostavniji način podnose zahtev za podsticaje, dok će našoj Upravi za agrarna plaćanja biti olakšana isplata, kontrola i praćenje svih direktnih plaćanja. Realizacijom ovog projekta napravili smo značajan korak ka uspostavljanju LPIS-a na celoj teritoriji Republike Srbije, što je planirano za 2025/26 godinu”, poručio je Nikolovski.
On je dodao će, zahvaljujući pomenutom sistemu, kreatori agrarne politike moći da na jednostavniji način prikupljaju relevantne i verodostojne podatke koji su im neophodni za rad, te napomenuo i to da će podaci biti dostupni i drugim zainteresovanim stranama, poput naučnika i privatnih kompanija.
Na konferenciji se obratio i šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji Nikola Bertolini, koji je naglasio da se ovaj projekat, u ukupnoj vrednosti od 270.000 evra, finansira iz sredstava Evropske unije, kao i Marko Radovanović, projektni direktor kompanije DAI u Srbiji, koja u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja realizuje projekat. Na projektu je angažovano četiri eksperta.
U radnom delu konferencije dat je kratak osvrt na uspostavljanje funkcionalnog sistema identifikacije zemljišnih parcela (LPIS) u Srbiji, a predstavljeni su i glavni rezultati projekta.
Uprava za agrarna plaćanja, kao organ u sastavu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, ima obavezu da u skladu sa Akcionim planom, koji je usvojila Vlada Republike Srbije, uspostavi Integrisani administrativni i kontrolni sistem (IACS), kao deo obaveza za zatvaranje Poglavlja 11 u pregovorima sa Evropskom unijom. Na uspostavljanje ovog zahtevnog sistema, čiji je LPIS integralni deo, obavezuje i Zakon o poljoprivredi i ruralnom razvoju.
Autor foto: UAP