Прва седница Кризног штаба за спречавање, сузбијање и искорењивање заразне болести слинавка и шап, којој је председавао министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић, одржана је данас у Влади Републике Србије.
На предлог министра Мартиновића, на седници је договорено да се успостави СОС линија у оквиру Управе за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде. Путем броја телефона 011/311-7100 грађани ће моћи да се информишу о самој болести слинавка и шап, мерама превенције и поступању у случају сумње на заразу, а све у циљу правовремене реакције и спречавања настанка и ширења болести.
На седници је договорено и то да ће Управа за ветерину члановима Кризног штаба једном недељно слати извештаје о актуелној ситуацији и планираним даљим активностима, а да ће се Кризни штаб састајати минимум једном месечно. Како је наведено, у овом тренутку неопходна је сарадња и међусобна подршка свих надлежних државних органа, ветеринарских служби и кризних центара на националном, регионалном и локалном нивоу и кључно је да се максимално појача ефикасност свих чинилаца у смислу правовременог и хитног ангажовања средстава, људства и опреме.
Обративши се присутнима, министар Мартиновић истакао је да у Републици Србији није забележена ниједна сумња, нити потврђен случај ове болести, те да је последњи случај слинавке и шапа у нашој земљи регистрован 1996. године на територији Косова и Метохије.
Међутим, услед регистровања случајева заразе најпре у Немачкој у јануару ове године, а потом и у Мађарској у марту, те с обзиром на то да слинавка и шап спада у нарочито опасне заразне болести, које карактерише нагло и брзо ширење, министар је нагласио да држава Србија поступа по првом степену узбуњивања и предузима све превентивне мере за спречавање настанка и ширења болести.
Према његовим речима, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде реаговало је одмах по потврђивању првог случаја болести у Немачкој и донело Наредбу о предузимању мера за спречавање уношења заразне болести слинавка и шап, истовремено упутивши апел пољопривредницима и свим другим актерима у сектору сточарства да покажу максималну одговорност, прате упутства надлежних органа и строго се придржавају прописаних мера ради заштите здравља животиња и спречавања уношења болести у Србију. Наредба предвиђа забрану увоза и провоза пошиљака из земаља у којима постоји сумња или је болест потврђена, а забрана обухвата живе домаће и дивље папкаре, месо и производе од меса, млеко и млечне производе, остале производе животињског порекла за исхрану људи, замрзнуто семе и ембрионе, споредне производе животињског порекла, биолошки материјал и превозна средства за животиње. Ове мере тренутно важе за Савезну Републику Немачку и Мађарску, али се могу проширити, смањити или укинути у зависности од анализе ризика и праћења кретања болести.
Подсетимо, болест слинавка и шап има широк распон пријемчивих животиња, укључујући говеда, свиње, овце, козе, јелене, лосове, антилопе и бизоне. Преноси се кретањем заражених или контаминираних животиња, производа, људи, али и путем ветра, а ризик појављивања ове болести је у томе што, уколико се прошири, може да опустоши сточни фонд, нанесе велику економску штету држави и ширем окружењу и доведе до ограничења унутрашње и међународне трговине месом и производима од меса папкара.
Све активности које држава спроводи су у складу са Правилником о утврђивању Плана управљања кризним ситуацијама, који садржи мере и процедуре за сузбијање заразних болести животиња, у складу са Законом о ветеринарству, а главни циљ је елиминација ризика по здравље људи и животиња, као и спречавање уноса болести, уз очување животне средине и одржање статуса Србије као земље слободне од заразних болести.
Додатно, Управа за ветерину припремила је Оперативни приручник за спровођење кризног плана за контролу и сузбијање заразне болести слинавка и шап који је израђен у складу са националним прописима и усаглашен са прописима Европске уније и усмерен је на унапређење припремљености за ванредне ситуације Управе за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и његовим помоћним телима, у случају постојања сумње на случајеве или избијања слинавке и шапа.
Поред министра Мартиновића, данашњој седници Кризног штаба присуствовали су и саветник председника Републике Србије за пољопривреду проф. др Драган Гламочић, председник Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду Народне скупштине Републике Србије Маријан Ристичевић, помоћник министра пољопривреде Милица Неђић, директор Управе за ветерину Живко Матијевић са сарадницима, као и представници Генералног секретаријата Владе Републике Србије, Министарства правде, Министарства одбране, Министарства државне управе и локалне самоуправе, Управе за шуме, Управе полиције, Управе саобраћајне полиције, Управе граничне полиције и Управе царине. Седници су такође присуствовали и представници Научног института за ветеринарство Србије, Факултета ветеринарске медицине Универзитета у Београду, Научног института за ветеринарство Нови Сад, Ветеринарског специјалистичког института Ниш, Ветеринарског специјалистичког института Краљево и Ветеринарског специјалистичког института Шабац.
Аутор фото: Ива Петровић/МПШВ