Саопштења Министарства и најаве

Захваљујући оралној вакцинацији лисица и других дивљих месоједа против беснила, у Србији већ шест година није регистрован ниједан заражени случај

Државни секретар у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде Братислав Ћирковић и амбасадор и шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Емануеле Жиофре посетили су данас спортски аеродром Ечка, где је из ваздуха спроведена дистрибуција оралних вакцина против беснила лисица и других дивљих месоједа.

Уговор о набавци вакцина „Подршка контролном праћењу и искорењивању беснила код дивљих животиња у Републици Србији“, чији је крајњи корисник Управа за ветерину Министарства пољопривреде, вредан је нешто више од 3,7 милиона евра. Овај уговор се у потпуности финансира из фондова Европске уније и обухвата набавку вакцина и оралну вакцинацију кроз четири кампање – две пролећне и две јесење кампање у 2024. и 2025. години. Вакцинација се спроводи избацивањем вакцина у облику оралних мамака из шест авиона који полећу са аеродрома у Трстенику и Ечкој на подручју целе земље, осим у насељеним местима, на воденим површинама и великим саобраћајницама.

            Данашња дистрибуција оралних вакцина у Ечкој део је јесење кампање за 2024. годину, у оквиру које је планирано да се укупно дистрибуира 1.364.700 мамака.

            Државни секретар Ћирковић истакао је да је Република Србија прва земља у региону, која још од 2010. године, у сарадњи са ЕУ, спроводи програм оралне вакцинације лисица и других карниворних врста против беснила, а у циљу искорењења ове болести.

            „Спровођење програма оралне вакцинације резултирало је тиме да је последњи забележени случај беснила код дивљих животиња у нашој земљи регистрован пре шест година. Уз то, велики допринос дала су и ловачка удружења широм Србије која су сваку одстрељену лисицу предавала на узорковање. Република Србија је на овај начин показала висок ниво одговорности, јер су смањењем преноса инфицираних вектора сачувани и месоједи у суседним државама”, навео је Ћирковић.

Амбасадор Жиофре подсетио је да Европска унија подржава вакцинацију дивљих месоједа у Србији од 2010. године, те да захваљујући напорима ЕУ у Србији већ годинама није регистрован ниједан случај беснила.

            „Ова активност је од пресудног значаја – здравље животиња кључно је за здравље људи, посебно у процесу производње хране. ЕУ значајно подржава Србију у овом напору. Поред 20,6 милиона евра издвојених искључиво за искорењивање беснила од 2010. до данас, укупна подршка Европске уније Србији мери се много већим износима. У последње две деценије, ЕУ је помогла српски сектор пољопривреде са више од пола милијарде евра“, изјавио је амбасадор Жиофре.

            Континуирана оралнa вакцинације има за циљ потпуно искорењење беснила које представља једну од најопаснијих зооноза, односно болести која се преноси са животиња на људе. Прва пролећна кампања, у оквиру поменутог уговора, завршена је почетком јула 2024. године, док је друга, актуелна јесења кампања започета крајем октобра.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде

 

Аутор фото: Делегација ЕУ у Републици Србији

Категорије

Величина текста
Контраст