На основу договора између министра пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александра Мартиновића са представницима седам удружења пољопривредника, који је постигнут на састанку 18. јула 2024. године у Влади Републике Србије, а ком су присуствовали и председник Владе Милош Вучевић, председница Народне скупштине Ана Брнабић и представници Министарства финансија, данас је закључен Споразум о међусобној сарадњи у области пољопривреде између Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде и Удружења пољопривредника „СТИГˮ Пожаревац, Удружења пољопривредника „Северни Банат-Кикиндаˮ, Удружењa произвођача млека Шумадије и Поморавља, Удружења „Сложни Пидиканциˮ и Удружења пољопривредника „Брестовачки ратарˮ Банатски Брестовац. Потписивању Споразума нису присуствовали представници Удружења произвођача млека „Наше млеко“ и Удружења „За спас и опстанак сточара западне Србије“.
Споразумне стране су сагласне да су представници удружења пољопривредника изнели следеће захтеве: да се изврши расписивање јавног позива и исплата 17.000 динара по ha за сертификовано семе; да се објави јавни позив за парцеле по другом основу; да се објави јавни позив за 100.000 динара по јуници; смањење квота за увоз млека и млечних производа; хитно укидање забране извоза рафинисаног и нерафинисаног уља; анализа тржишта уређења берзе; укључивање представника седам удружења у израду десетогодишње Стратегије пољопривреде и руралног развоја.
У оквиру Споразума усаглашено је да ће Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде у најскоријем року предложити Народној скупштини Закон о изменама и допунама Закона о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју, тако да најкасније до 15. октобра 2024. године буду усвојене измене овог закона, и то тако што ће у члану 31. овог закона бити унета одредба која ће гласити: „Регрес за сертификовано семе исплаћује се у износу до 17.000 динара по хектару за исту површину за коју може да се оствари право на основне подстицаје из члана 17. став 1. тачка 1) подтачка (1) овог законаˮ. Такође, предложиће се брисање дела става 3. члана 31. овог закона у делу у којем се наводи регрес за семе у износу од 6.000 динара по хектару. Усаглашено је и да ће се најкасније до краја октобра 2024. године расписати јавни позив за регрес за сертификовано семе у износу до 17.000 динара по хектару, који ће бити исплаћен до краја 2024. године. Такође, споразумом је одређено да ће се у сарадњи са представницима удружења пољопривредника најкасније до краја септембра 2024. године утврдити модалитет за решавање проблема коришћења пољопривредног земљишта без правног основа, на коме нису решени имовинско правни односи, а у сврху остваривања права на подстицаје у пољопривреди, да ће се у овој години исплатити једнократни подстицај у износу од 40.000 динара по грлу за одгој квалитетне приплодне краве првотелке, као и да ће се у овој години исплатити једнократни подстицај у износу од 60.000 динара по грлу за одгој квалитетне приплодне јунице старости од 12 до 24 месеца, те да ће услов за исплату овог подстицаја бити да произвођач на газдинству буде у обавези да ову јуницу задржи на пољопривредном газдинству за период од минимум три лактације, односно до пет година старости. Стране су се усагласиле и да ће се предузети све мере да увоз млека до краја године буде у количинама највише до количине увезеног млека у прошлој години, за исти период, или у мањим количинама, да ће се у наредна два месеца предузети све мере да се побољша извоз рафинисаног и нерафинисаног сунцокретовог уља, те да ће се организовати састанак са највећим произвођачима уља најкасније до краја јула 2024. године на којем ће присуствовати и председник Владе, као и да ће се најкасније до краја јула 2024. године предложити формирање радне групе у којој ће бити и представници удружења за координацију активности за унапређење робно-тржишног пословања пољопривредним производима, те да ће се наставити са редовним одржавањем седница радне групе. Споразумом је усаглашено и то да ће представници удружења пољопривредника бити активно укључени у израду Стратегије пољопривреде и руралног развоја за период 2025 – 2032. године и редовно позивани на све састанке поводом израде стратегије.
Споразумом је дефинисано да ће пољопривредна удружења која су потписници Споразума сву комуникацију са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде у будућности наставити мирним путем, без излазака на улице и блокирања истих, као и да, у случају поштовања одредби овог споразума, неће постављати додатне захтеве.
Фото: МПШВ/Катарина Васић