„Оквирни споразум о сливу реке Саве је први међународни споразум о сливу реке Саве усмерен на развој који обезбеђује принципе и механизме за регионалну сарадњу у овој области“, рекла је данас, 03. новембра 2015. године, министар пољопривреде и заштите животне средине проф.др Снежана Богосављевић Бошковић, образлажући Предлог закона о потврђивању Протокола о управљању наносом уз Оквирни споразум о сливу реке Саве.
Министар Богосављевић Бошковић је навела да Протокол представља израз сагласности држава чланица, односно Босне и Херцеговине, Републике Хрватске, Републике Словеније и Републике Србије о сарадњи на успостављању међународног режима пловидбе, одрживог управљања водама, заштите од штетног утицаја вода, водног режима и водених екосистема.
„Неконтролисано вађење речних наноса може да изазове значајне штете и да директно неповољно утиче на режим вода. Проблеми са продукцијом, транспортом, депоновањем и неконтролисаним вађењем речних наноса у Републици Србији је на сливу реке Саве посебно изражен у средњем и доњем току реке Дрине“, упозорила је министар Богосављевић Бошковић и подсетила да је Протокол о управљању наносом потписан 6. јула 2015. године и да се њиме одређују основна начела одрживог управљања наносом, уважавајући при томе водни режим, очување природних станишта и дивље флоре и фауне као и захтеве који се постављају ради обезбеђења безбедне пловидбе.
Државе се Протоколом обавезују да ће израдити План управљања наносом у сливу реке Саве и да ће на годишњем нивоу размењивати информације о планираном ископу наноса. Обавезе из протокола утицаће на обавезе страна да предузимају мере на националном плану које се односе на развој законске регулативе, успостављање административних, финансијских и техничких мера за одрживо управљање наносом.
Министар Богосављевић Бошковић је упознала јавност да је законодавни оквир за реализацију овог протокола успостављен прописима у области управљања водама, заштите животне средине и водног саобраћаја, па ће се спровођење протокола након потврђивања вршити у оквиру постојећих законодавних решења и даљег усклађивања са прописима ЕУ, односно међународним споразумима.
„Спровођење овог протокола може да има, непосредно или дугорочно, утицај на режим вода на сливу реке Саве и на њеним притокама, а посебно на режим вода у Републици Србији, најнизводнијој држави у сливу реке Саве. Примена овог Протокола омогућава и интензивније учешће у регионалној сарадњи и на припреми и спровођењу пројеката који се односе на управљање наносом што ће све скупа довести да и ово питање буде на бољи начин регулисано у нашој земљи“, рекла је министар Богосављевић Бошковић говорећи у Народној скуштини Републике Србије.
Она је подсетила да је од избора Владе РС до данас, Министарство пољопривреде и заштите животне средине припремило, а Народна скупштина усвојила 9 закона и више билатералних и мултилатералних споразума из области пољопривреде, водопривреде, ветерине, заштите биља и заштите животне средине.